Wyposażenie kuchni to nie tylko zlewozmywak, szafki kuchenne, lodówka czy kuchnia gazowa. W tym pomieszczeniu równie ważny jest montaż okapu, którego rolą jest pochłanianie i całkowite usuwanie zapachów oraz nadmiaru wilgoci powstających podczas przyrządzania potraw. Jest to nieoceniona pomoc w dbaniu o czystą kuchnię, ponieważ może działać jako wyciąg lub pochłaniacz. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu okapu do kuchni? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Po co w kuchni okap?

Czynności przeprowadzane w kuchni, takie jak smażenie czy gotowanie, generują liczne opary, które mają wysoką zawartość tłuszczu, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Należy je regularnie odprowadzać na zewnątrz, ale czasem słaba wentylacja sprawia, że opary osiadają, gdzie tylko się da – na meblach, ścianach, suficie, a także na ubraniach. Niestety, przebywanie w takich warunkach niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, ponieważ takie środowisko sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni, grzybów oraz drobnoustrojów. Jak zatem pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, tłuszczu i wilgoci? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup okapu kuchennego, który sprawi, że pomieszczenie stanie się czyste, bezpieczne i zdrowe.

Cechy odpowiedniego okapu

Co zatem charakteryzuje odpowiedni okap do kuchni? Z racji tego, że pracuje on w środowisku pełnym pary, tłuszczu i różnorodnych zapachów, powinien być odporny na środki chemiczne, ścieranie, a także wszelkie zadrapania. Pozwoli to na utrzymanie okapu w czystości, a dzięki gładkiej powierzchni jego zmywanie będzie łatwe i przyjemne.

Wiele nowoczesnych okapów posiada dodatkowe funkcje, które ułatwiają jego użytkowanie. Należą do nich np. oświetlenie okapu, które przydaje się w kuchniach ciemnych lub pozbawionych okien, oraz czujniki oczyszczania przypominające, że okap wymaga pielęgnacji. Dobrym rozwiązaniem są również minutniki oraz włączniki czasowe, które umożliwiają rozpoczęcie pracy okapu w wybranym momencie. Ponadto, jeżeli okap jest połączony z sensorem zapachu, będzie się uruchamiał w sytuacji, w której wykryje w powietrzu opary gotowania.

Cicho i efektywnie

Przy wyborze okapu warto również zwrócić uwagę na hałas, jaki wytwarza – urządzenia tego typu nie powinny przekraczać poziomu 50dB podczas pracy na najwyższych obrotach. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup okapu kuchennego bez wbudowanego silnika, połączonego z wentylatorem dachowym VILPE®. Jego zaletą jest nie tylko cicha praca, ale również duża efektywność, ponieważ dzięki podciśnieniu wytworzonemu na całej drodze przewodu wentylacyjnego, siła wyciągu zanieczyszczonego powietrza jest tu znacznie większa niż w okapach tradycyjnych.

W systemie CICHA KUCHNIA znajduje się szeroki wybór okapów zarówno szafkowych i ściennych, jak i wyspowych oraz sufitowych. Materiały i ich forma są odzwierciedleniem starannego projektowania, a bezpieczeństwo połączeń elektrycznych oraz kompatybilność z wentylatorami VILPE® została w każdym przypadku przetestowana – zapewnia ekspert Cichej Kuchni, która jest serwisem specjalistycznym fińskiej marki VILPE zajmującej się projektowaniem i produkcją rozwiązań systemów wentylacji wyciągowej.