Szklane blaty cieszą się wielką popularnością nie tylko ze względu na swoje piękno, lecz także ze względu na naturalność, trwałość (mimo że szkło wydaje się kruche i delikatne), odporność na oddziaływanie wielu substancji chemicznych, a także na łatwość utrzymania szkła w czystości.

Obecnie bez obaw możemy używać szkła jako materiału na blaty kuchenne, drzwi, ścianki działowe, fronty szaf przesuwnych czy też elementy wielu innych mebli. Architekci bardzo chętnie wykorzystują szkło do tworzenia różnego rodzaju blatów – np. w stołach konferencyjnych, kuchennych, stolikach kawowych, ławach, ladach sklepowych oraz w kontuarach barów czy recepcji. W zastosowaniach tych najważniejszym atutem szkła jest jego przezroczystość oraz oryginalny rysunek wzoru w przypadku użycia szkła ornamentowego.

Rodzaje szkła

Do tworzenia szklanych blatów wykorzystywane są trzy rodzaje szkła: float (czyli szkło przezroczyste), szkło ornamentowe (czyli szkło ozdobione wzorem wytworzonym podczas jego produkcji) oraz szkło lakierowane (czyli szkło kolorowe i nieprzezroczyste).

Szkło przezroczyste (float) jest najczęściej wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju blatów. Powstaje ono w procesie kąpieli stopionego szkła w płynnej cynie, a jego najważniejsze zalety to bardzo duża przezroczystość oraz możliwość wyboru grubości.

Szkło ornamentowe jest niezwykle dekoracyjne, a powstaje ono w procesie walcowania płynnej szklanej masy pomiędzy dwoma cylindrami, z których jeden pokryty jest wzorem. Dzięki tej operacji delikatny rysunek ornamentu zostaje uwypuklony, a przezroczyste dotąd szkło staje się matowe. Takie wzory najlepiej się prezentują na dużych taflach szkła, tak więc tego typu blaty wyglądają niezwykle elegancko.

Jeśli natomiast zależy nam na materiale wysokiej jakości i o niebanalnym rozwiązaniu, wówczas warto wybrać blaty ze szkła lakierowanego. Takie szkło jest kolorowe i nieprzezroczyste i mamy do wyboru kilkanaście wariantów kolorystycznych. Poza tym blaty z takiego szkła bardzo ładnie prezentują się zarówno w kuchni, jak i w łazience.