Wyspa kuchenne to niezwykle zaskakujące rozwiązanie przeciwko nudzie i monotonii, a w celu wielkiego udogodnienia. Moda na wyspę przyszła do nas z Ameryki i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niej aneks kuchenny. Wyspa kuchenna jest nie tylko świetnym elementem dekoracyjnym, lecz także funkcjonalnym rozwiązaniem w czasie wykonywania kuchennych czynności i dobrym sposobem na praktyczne zagospodarowanie miejsca.

Podczas wyboru wyspy należy ustalić, jaką funkcję będzie spełniała w naszej kuchni – to zadecyduje o miejscu jej ustawienia, wymiarach, wyposażeniu i aranżacji.

Stół lub barek

Jeśli chcemy, aby wyspa była miejscem swobodnego przygotowywania posiłków i ich spożywania, powinna spełniać funkcje stołu, czyli mieć minimum 80 cm długości i 60 cm szerokości. Miejsce pod blatem można wtedy wykorzystać na szafki i szuflady. Jeśli wolimy natomiast wyspę przypominającą barek, wymiary jej powinny być stosowne do funkcji: blat dłuższy i płytszy. Charakterystyczna dla barków jest też niestandardowa wysokość, około 120 cm.

Kucharzenie na wyspie

Bardziej rozbudowana wyspa może zawierać płytę kuchenną oraz piekarnik. Trzeba jednak pamiętać, że do tego potrzebujemy znacznie więcej miejsca niż w poprzednim rozwiązaniu. Oprócz miejsca na kuchenkę przyda się dodatkowy blat na garnki, naczynia i inne kuchenne akcesoria. Nad kuchenką należy zamontować okap wyspowy. Oferta okapów jest bardzo bogata, wyglądają one bardzo efektownie, jednak są znacznie droższe niż standardowe. Pozostałe urządzenia w zasadzie nie różnią się od tych przyściennych.

Zmywanie z widokiem na salon

Jeśli marzymy o wyspie służącej do zmywania, powinniśmy na nią przeznaczyć około 150 cm. Dobrym pomysłem będzie połączenie jej ze zmywarką, aby chować do niej brudne naczynia na bieżąco  szkoda gromadzić je na widoku, niszcząc tym samym walor estetyczny postawionego w centrum mebla. Ważnym kryterium wyboru wyspy jako modułu do zmywania jest możliwość podłączenia do niej instalacji wodnej.

Wyspa kuchenna: dwa w jednym

Mając bardzo przestronne pomieszczenie, można pomyśleć o maksymalnym zwiększeniu funkcjonalności wyspy, czyli o połączeniu obydwu opisanych wcześniej modułów. To rozwiązanie jest wielkim rarytasem – w zasięgu ręki mamy niemal wszystko, czego potrzebujemy do gotowania i porządkowania. Jej wymiary powinny liczyć 100 cm szerokości i 200 cm długości. Takie ustawienie pozwala na zaangażowanie w prace kuchenne całą rodzinę, stanowi miłą przestrzeń nie tylko do pracy, lecz także spotkań z bliskimi.

[avg] ([per]) [total] vote[s]