Odwrócona osmoza jest procesem, który polega na przechodzeniu cząsteczek przez specjalną błonę półprzepuszczalną, która rozdziela dwa roztwory o różnych stężeniach substancji. Owa błona ma za zadanie rozpuścić roztwór o wyższym stężeniu substancji w roztworze o niższym stężeniu. Proces ten jest aktywizowany poprzez wytworzenie odpowiedniego ciśnienia.

Zastosowanie odwróconej osmozy

Podstawowym zastosowaniem procesu odwróconej osmozy jest odsalanie wody morskiej, która mogłaby zniszczyć wiele czułych elementów aparatury zainstalowanej na morzu. Ponadto bardzo powszechnym sposobem zastosowania tego procesu jest oczyszczanie ścieków przemysłowych, pochodzących głównie z przemysłu spożywczego, papierniczego czy galwanicznego. Niebywałą zaletą tego procesu jest małe zużycie energii.

Jak mawia ekspert z firmy Delta Pomorze niskie koszty energetyczne potrzebne do tego, aby proces mógł zachodzić w sposób ciągły, jest jednym z najważniejszych czynników determinujących tak powszechne wykorzystanie odwróconej osmozy. Jednorazowe nakłady inwestycyjne bardzo szybko zwracają się właśnie dzięki temu, że do podtrzymania procesu nie potrzeba wiele energii.

Czy z dobrodziejstw odwróconej osmozy można korzystać w domu?

Zdecydowanie tak! Woda, która przeszła proces odwróconej osmozy, jest wyjątkowo smaczna i zdrowa. Warto wspomnieć, że nie jest to wcale takie trudne do osiągnięcia. Tak naprawdę wystarczy zaopatrzyć się w specjalny filtr do wody. Jego zasada działania jest dosyć prosta – najpierw woda trafia do filtra mechanicznego, w którym odsiewane są większe zanieczyszczenia. Potem do filtra ze złożem węglowym gdzie jest dodatkowo oczyszczana, a na samym końcu przechodzi przez membranę osmotyczną, która jest w stanie usunąć różne cząsteczki o wielkości powyżej 0,0005 μm. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest ekonomiczność procesu odwróconej osmozy, ponieważ resztki wykorzystanej w procesie wody trafia bezpośrednio do kanalizacji lub, w zależności od rodzaju instalacji, woda może zostać wykorzystana do spłukiwania toalet lub też podlewania ogrodu.

Innym powszechnym sposobem wykorzystania procesu odwróconej osmozy są tzw. poidełka, czyli miejsca publiczne, w których bez obawy możemy napić się wody. Takie miejsca posiadają specjalne oznaczenia, które gwarantują, że picie z nich wody jest bezpieczne dla zdrowia. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w krajach Europy Zachodniej w miejscowościach turystycznych, gdzie temperatura powietrza wymusza częste nawadnianie organizmu.

Rate this post