Żadna domowa zastawa stołowa nie może się obyć bez odpowiednio dobranego kompletu sztućców. Mówiąc o sztućcach, w pierwszej kolejności wymieniamy te najbardziej znane, czyli widelec, nóż, dużą łyżkę i łyżeczkę. Jednocześnie, często zapominamy o sztućcach uzupełniających, bez których konsumowanie posiłków nie zawsze byłoby możliwe. Jak prezentują się pełne komplety sztućców? Co wchodzi w ich skład? Zapraszamy do lektury.

Sztućce dobrze i mniej znane

Komplety sztućców dla 12 osób składają się z aż kilkudziesięciu elementów. W ofertach sprzedaży zazwyczaj znajdziemy zestawy liczące pomiędzy 68 a 72 sztućców, choć nie brak i takich, gdzie jest ich ponad setka. Nic zatem dziwnego, że omawiane komplety są trzymane w specjalnych walizeczkach, które ułatwiają ich codzienne składowanie. W każdym zestawie najliczniej reprezentowane są wspomniane już widelce, noże i łyżki stołowe. W równej liczbie towarzyszą im łyżeczki oraz widelczyki do ciast. Wszystkie wymienione sztućce mają szczególne znaczenie użytkowe, ponieważ służą bezpośrednio do spożywania posiłków – śniadań, obiadów, kolacji czy deserów. Dopełniają je już mniej liczne (zazwyczaj w liczbie dwóch sztuk) sztućce pomocnicze, wykorzystywane do nakładania jedzenia. Chodzi przede wszystkim o łyżki do podawania mięsa, widelce do mięs oraz łyżki wazowe. Inne bardzo użyteczne elementy stanowią łyżki do sałatek, czerpaki do sosów oraz łopatki do tortów.

Pozostałe sztućce warte wzmiankowania

Istnieją sztućce które mogą, choć nie muszą występować w głównych zestawach. Z całą pewnością znajdziemy je w kompletach uzupełniających sztućców. Komplety tego typu są dostępne na przykład w sklepie internetowym porcelana24.pl. Jakie sztućce mamy tu głównie na myśli? Przede wszystkim te, służące do drobnych przekąsek, lunchów i deserów. Mogą być to widelczyki do przystawek, łyżeczki koktajlowe czy szczypczyki do cukru. Za dodatkowe uznaje się też często wymienione wcześniej łyżeczki, widelczyki i łopatki do ciast. W sprzedaży możemy znaleźć wiele nietypowych sztućców, które jeśli występują w głównych zestawach, to zazwyczaj pojedynczo. A co zrobić, gdy w interesującym nas zestawie nie ma wszystkich pożądanych przez nas sztućców? Nie zawsze musimy rezygnować z zakupu. Czasem istnieje możliwość dokupienia sztućców na sztuki, które mogą dopełnić te już przez nas posiadane. Komplety sztućców będą stanowić prawdziwą ozdobę stołów zarówno przy tych codziennych, jak i uroczystych posiłkach. Warto więc zadbać o ich przemyślany dobór.

[avg] ([per]) [total] vote[s]