Zmywanie naczyń w zmywarce to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także mniejsze zużycie wody i energii. Zmywarki o pojemności 12 kompletów zużywają w cyklu normalnego zmywania około 20 l wody. Do umycia takiej liczby naczyń ręcznie pod bieżącą wodą potrzebujesz jej trzy-cztery razy więcej. Obecnie produkowane zmywarki do prywatnych kuchni mają szerokość 45 i 60 cm.

Zmywarka mała czy duża?

Zmywarki montuje się zwykle w ciągu szafek kuchennych, a ich drzwi często obudowuje materiałem, z którego są zrobione szafki (specjalne modele do zabudowy). Zmywarki do użytku w indywidualnych gospodarstwach domowych są produkowane najczęściej w dwóch rozmiarach (o szerokości 45 i 60 cm). W węższych można jednorazowo umyć osiem-dziewięć kompletów nakryć stołowych (łącznie z naczyniami do serwowania potraw), w szerszych – 12.

Jeśli kuchnia jest niewielka i nie ma w niej miejsca na typową zmywarkę lub uznamy, że jest ona za duża na nasze potrzeby, można kupić urządzenie o mniejszych wymiarach (wysokości 46, szerokości 55 i głębokości 46 cm) przypominające wyglądem kuchenkę mikrofalową i zajmujące mniej więcej tyle samo miejsca. Zmieści się w nim najwyżej pięć kompletów nakryć. Można je ustawić na blacie kuchennym lub wbudować w szafkę.

Ile wody zużywa zmywarka?

Zmywarki o pojemności 12 kompletów zużywają w cyklu normalnego zmywania (mycie wstępne, zmywanie i płukanie) około 20 l wody. Do umycia takiej liczby naczyń ręcznie pod bieżącą wodą potrzeba jej trzy-cztery razy więcej. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, zużycie wody będzie większe także wtedy, gdy do zmywania napełnimy komory zlewozmywaka. Objętość dwóch komór wynosi średnio około 20 l, a podczas takiego zmywania wodę w komorach trzeba przynajmniej raz wymienić.

Podczas pełnego zmywania 12 kompletów zmywarka oprócz wody zużyje też od 1,1 do 1,6 kWh energii elektrycznej (przy założeniu, że koszt energii elektrycznej wynosi średnio 0,45 zł/kWh). Porównanie z kosztami zmywania ręcznego nie jest proste, ale też wypada na niekorzyść tego drugiego. Jeden z programów zmywarki jest zawsze oszczędny (zwany eko). Myjąc w nim średnio zabrudzone naczynia, zużyjemy jeszcze mniej wody – około 15 l i mniej więcej 1 kWh energii. Taka sama praca wykonana ręcznie będzie nas kosztować 40 l wody i 5 kWh prądu potrzebnego na jej podgrzanie.