Kuchnia jest sercem każdego domu. To w niej przygotowujemy posiłki i spędzamy dużą część naszego wolnego czasu. Powinna pomieścić wszelkie niezbędne sprzęty i jednocześnie być zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić swobodne przemieszczanie się. Wiele zależy od tego, czy kuchnia jest dużym, czy małym pomieszczeniem, oraz czy raczej odgrzewamy posiłki, czy też jesteśmy miłośnikami gotowania.

Każda kuchnia powinna być zaprojektowana na zasadzie trójkąta. Jego wierzchołki będą tworzone przez zlewozmywak, lodówkę i kuchenkę. Boki tego trójkąta będą drogami, po których będziemy się poruszali w kuchni. Odległości te nie powinny być większe niż 210 cm między zlewozmywakiem a lodówką. Między kuchenką natomiast a lodówką odległość ta powinna być nie większa niż 270 cm. Jak zatem urządzić kuchnię?

Blaty

Blaty stanowią podstawowe wyposażenie kuchni, na nich bowiem przygotowujemy posiłki. Ich łączna długość nie powinna być mniejsza niż 200 cm, a minimalna długość blatu, potrzebna do odstawienia garnków przy kuchence, to 40cm.

Pamiętajmy, że długość każdego blatu roboczego powinna wynosić co najmniej 80 cm. Przyda się także blat przy lodówce, służący do odstawienia zakupów.

Długość ścian do zabudowy

Projektując kuchnię, należy mieć na uwadze także długość ścian do zabudowy. Musi być ona odpowiednia, by pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Jeśli otworzymy kuchnię na pokój dzienny, długość ta automatycznie się zmniejsza i wymaga innego zagospodarowania przestrzeni.

Szerokość kuchni

Każdy projekt kuchni determinowany jest przez jej szerokość. Wąskie pomieszczenia, z jednym rzędem szafek muszą mieć minimum 180 cm, z zabudową dwurzędową – minimum 240 cm. Między drzwiami lub oknem, a narożnikiem kuchni również powinien być odpowiedni odstęp, wynoszący 60 cm, co pozwoli ustawić tam szafki stojące. Odstęp 40 cm pozwoli na zainstalowanie szafek wiszących.

Przede wszystkim układ szafek powinien być zaplanowany w taki sposób, aby dostęp do szafek oraz sprzętów był ułatwiony.

Szeroki wybór różnego rodzaju szaf i szafek do kuchni, w tym szaf wnękowych oferuje Centrum Wyposażenia Wnętrz Goja, na którego terenie znajdują się sklepy najbardziej renomowanych producentów, m.in. Meble Olimp.

Dekoracje

Urządzając domową kuchnię nie powinniśmy zapominać o dekoracyjnych dodatkach, które sprawią, że kuchnia będzie nie tylko funkcjonalna i ergonomiczna, ale ciepła i przytulna. Firanki w oknach, dekoracyjne akcesoria na ścianach, ciepłe dodatki uczynią z tego pomieszczenia nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, lecz także rodzinnych i przyjacielskich spotkań.

Rate this post