Tradycyjne firanki i zasłony odchodzą już do lamusa. Zwłaszcza w kuchni… Dziś okna kuchenne coraz częściej dekorujemy na inne sposoby. Jakie? Spójrzmy poniżej.

Zasłony sznurkowe

Jeżeli stawiamy na oryginalność i nietypowe rozwiązania, idealne dla nas będą zasłony sznurkowe. Są one przykuwającą wzrok dekoracją na okna kuchenne, wykonaną ze sznurków lub z linek ozdobionych koralikami, węzełkami czy kryształkami.

Niestety nie chronią zbyt dobrze naszej kuchni przed promieniami słońca. Polecane są wobec tego do pomieszczeń znajdujących się w niezbyt nasłonecznionych miejscach. Zasłony te doskonale ochronią natomiast nasze pomieszczenie przed wścibskim wzrokiem innych osób, dlatego też śmiało możemy ozdabiać nimi okna nawet na parterze.

Pamiętajmy, że zasłony sznurkowe musimy dobierać pod kątem wystroju naszej kuchni oraz zamierzonego efektu estetycznego –  nie przysłonimy przecież okna sznurkami upstrzonymi koralikami i kryształkami w kuchni urządzonej w stylu retro.

Żaluzje

Okna kuchenne z żaluzjami to dość powszechny w kuchni widok. Dlaczego? Ze względu na niewątpliwą praktyczność tego rozwiązania. Żaluzje chronią nasze pomieszczenia przed słońcem, stanowią barierę nieprzeniknioną dla czyjegoś wzroku i dodatkowo, dzięki różnobarwności, są dyskretną ozdobą stolarki okiennej.

W kuchenne okna wstawić możemy jeden z dwóch rodzajów dostępnych na rynku żaluzji: wykonane z PCV lub z drewna. Warto wiedzieć, że te drugie nie są zbyt praktyczne, gdy dużo gotujemy, gdyż para wodna będzie się na nich osadzać i w nie wsiąkać. Zatem w często używanej kuchni łatwiej możemy zadbać o żaluzje z PCV.

Rolety

Okna kuchenne zasłonięte roletami to coraz częstszy widok. Wpływa na to zapewne funkcjonalność i dekoracyjność tego rozwiązania, a także możliwość odpowiedniego dopasowania tej ozdoby okiennej do charakteru naszej kuchni.

Od tego, jaki jest jej wystrój zależy bowiem to, czy nasze okna przysłonimy roletami jednokolorowymi czy wzorzystymi, prostymi czy udziwnionymi, materiałowymi czy bambusowymi – te ostatnie będą idealne, gdy zależy nam na stworzeniu w kuchni atmosfery przytulności i ciepła.

Pamiętajmy, że możemy wybrać nie tylko materiał, z którego są wykonane rolety czy ich kolorystykę, ale i ich wielkość. Na rynku dostępne są bowiem prócz rolet klasycznych rolety mini. Druga z tych opcji jest znacznie praktyczniejsza w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka. Dlaczego? Bowiem miniroleta przytwierdzona do ramy okiennej, ściśle przylega do szyby, przez co bez przeszkód możemy wietrzyć zaparowane czy pachnące spalenizną pomieszczenie, uchylając lub otwierając okna.

Widzimy zatem, że możemy ozdobić okna kuchenne na wiele sposobów. Który z nich wybierzemy to rzecz naszego gustu i pasowania do wystroju pomieszczenia. Nie patrzmy jednak jedynie na ozdobność poszczególnych propozycji dekoracji okiennych, ale skupmy się również na ich funkcjonalności, praktyczności i łatwej pielęgnacji.

Autor: Anna Jaroszewicz