Czeka cię wykończenie domu lub remont kuchni? Na pewno powinno się w niej znaleźć miejsce na zlewozmywak, który jest jej bardzo istotnym elementem. Oferta rynkowa jest dość bogata, dlatego najlepiej wcześniej założyć sobie pewne kryteria, według których znajdziemy ten odpowiedni. Czym kierować się przy zakupie zlewozmywaka? Oto kilka cenny rad.

Najważniejsza jest funkcjonalność

Przed zakupem zlewozmywaka zwróć uwagę na jego funkcjonalność. Dotyczy to ilości komór – najczęściej zdarzają się jedno-, dwu- lub półtorakomorowe, które są połączone z ociekaczami dobranymi według osobistych preferencji, wielkości kuchni lub długości blatu.

Pierwszy model (z jedną komorą) nadaje się do kuchni o małym metrażu, w której nie ma miejsca na dodatkową półkę z suszarką. Zlewozmywaki dwukomorowe (zdarzają się również dwuipółkomorowe) są idealnym wyborem do kuchni z dużą powierzchnią blatową, ponieważ ich szerokość wynosi ok. 80 cm. Jeśli lubisz komfortowe rozwiązania, możesz pozwolić sobie na zlewozmywak półtorakomorowy – dodatkowe pół komory przydaje się np. na stygnący makaron lub odmrażanie mięsa.

Szlachetność stali

Kolejnym kryterium może być materiał, z jakiego zlewozmywak jest wykonany. W tej kwestii również masz spory wybór. Popularne są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, która ma niezwykłe właściwości – jest odporna na temperaturę do 550°C, na korozje powodowane przez wodę, kwasy i roztwory alkaliczne, a także na zarysowania spowodowane ostrymi narzędziami. Mniej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz na matowienie jest stal emaliowana, która jest tania i najczęściej biała. Plusem jest fakt, że nie widać na niej zacieków, ale emaliowane zlewozmywaki odchodzą powoli w niepamięć.

Wysoka jakość ceramiki i kompozytu

Zlewozmywaki ceramiczne charakteryzują się natomiast bardzo wysoką jakością, za którą idzie wysoka cena. Ceramika sanitarna jest wytwarzana z mieszaniny glin, szkliwa oraz uszlachetniaczy i wypalana w wysokiej temperaturze.

Taka technologia wytwarzania sprawia, że zlewozmywaki ceramiczne są odporne na działanie wysokich temperatur i uszkodzenia – wyjaśnia konsultant marki Omnires, która jest producentem najwyższej klasy artykułów wyposażenia  łazienki i kuchni.

Coraz bardziej popularnym materiałem staje się kompozyt, który jest mieszanką co najmniej dwóch minerałów (granitu, kwarcu, krzemu, wodorotlenku glinu), a jego spoiwem – żywica akrylowa. Zlewozmywaki kompozytowe, zwane również granitowymi, są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne i wszelkiego rodzaju plamy.

Po wybraniu wielkości oraz materiału zlewozmywaka możesz już obliczyć jego wymiar. W tym celu zmierz szafkę, w której będzie zamontowany. Pamiętaj, że powinien być on mniejszy od szafki o ok. 5 cm, aby bez problemu umieścić go we wnętrzu.