Garnki nierdzewne to niezwykle popularne produkty, o szerokim zastosowaniu w profesjonalnej gastronomii i w domowej kuchni. Renoma tych akcesoriów kuchennych wynika głównie z fantastycznych właściwości, wśród których warto wymienić choćby trwałość, antykorozyjność oraz obojętność dla smaków potraw. Czym jeszcze cechują się garnki nierdzewne i czy rzeczywiście warto w nie zainwestować?

Stal nierdzewna – czyli co?

Wiele osób podejrzliwie patrzy na nieznane im materiały produkcyjne. W tym artykule chcemy jednak rozwiać wszelkie wątpliwości i uspokoić czytelników – stal nierdzewna to bezpieczny, praktyczny i szeroko wykorzystywany surowiec. Z czego się składa?

Tłumaczy to specjalista ze sklepu internetowego Porcelana24: „Jest to stop pierwiastków, z których najistotniejszymi są nikiel i chrom. To właśnie one, w ilości 10% i 18%, gwarantują wysoką trwałość garnka oraz uodparniają go na działanie rdzy. Oba te pierwiastki zapewniają ponadto kwasoodporność”.

Stal nierdzewna to materiał nietoksyczny i neutralny pod względem smaku – nawet pod wpływem wysokiej temperatury nie przyczynia się do zmiany smaku jedzenia znajdującego się w garnku.

Ponadto jest on wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne (odgniecenia, zarysowania, obicia itd.), a także na działanie wysokich i niskich temperatur. Tak więc garnki wykonane ze stali nierdzewnejspokojnie można wstawiać do lodówki, bez obawy
o rozszczelnienie lub pęknięcie.
Oczywiście należy zawsze brać pod uwagę jakość wykonania, ale to już  zupełnie inna kwestia.

Słabe strony garnków nierdzewnych?

Jedyną ich wadą może być to, że bywają one alergenne. Jednak od razu należy zaznaczyć, że osób uczulonych na stal nierdzewną jest tak naprawdę niewiele. Drugim słabym punktem garnków nierdzewnych jest to, ż niezbyt dobrze sprawdzają się do przechowywania potraw kwaśnych, takich jak bigos. W tym przypadku o wiele lepiej spisują się tradycyjne garnki emaliowane.

Oferta garnków nierdzewnych

Obecnie producenci prześcigają się w tworzeniu różnorodnych wyrobów o zróżnicowanych parametrach. Na rynku dostępne są zarówno komplety garnków ze stali nierdzewnej, jak i pojedyncze ich sztuki.  

Zestawy zawierają od 6 do nawet 12 elementów. Najbardziej rozbudowane są wzbogacone o części umożliwiające gotowanie na parze, smażenie oraz duszenie potraw. Inwestując w dobrej klasy akcesoria w dużym zestawie, możesz więc znacznie poszerzyć zakres swoich kulinarnych doznań i rozwinąć umiejętności.

Jakie garnki nierdzewne kupić? Oczywiście wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji, jednak nie warto iść na kompromisy w kwestii jakości. Jest małe prawdopodobieństwo, że dobrej klasy zestaw garnków otrzymasz za mniej niż 100 złotych. Warto dołożyć nieco więcej i być w pełni zadowolonym z zakupu.

Jeśli zaś chodzi o polecanych producentów, to dużym uznaniem cieszą się produkty takich marek jak Korkmaz, SSW Stolze Stahl Waren oraz Gerlach.

[avg] ([per]) [total] vote[s]