Niezwykle modne w ostatnich latach lodówki do zabudowy pozwalają zaplanować kuchnię w nowoczesnym, oryginalnym stylu. Takie modele są jednak droższe niż tradycyjne, wymagają więcej przestrzeni i potrzebują odpowiedniej wentylacji. Prezentujemy kilka ważnych informacji o lodówkach do zabudowy.

Przymierzamy się do remontu kuchni? Wymieniamy sprzęty? A może planujemy nowe mieszkanie od podstaw? Z pewnością przyjdzie nam do głowy pytanie – jaka lodówka jest dla mnie najlepsza? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było dużego wyboru – lodówki były wolnostojące, głównie białe lub beżowe. Czasy się zmieniły a na rynku dostępna jest szeroka gama najróżniejszych modeli. Szczególnie modne stały się lodówki do zabudowy. Trzeba jednak przyznać, że nie we wszystkich domach je spotykamy. Właściwie ciągle są pewnego rodzaju synonimem luksusu. Ale  niekoniecznie to grubość portfela decyduje o tym, czy zdecydujemy się na lodówkę do zabudowy czy na tradycyjną wersję. Zanim entuzjastycznie pobiegniemy po nią do sklepu, przeanalizujmy kilka charakterystycznych cech tego typu urządzenia.

Gdzie jest ta lodówka?

Największym plusem lodówki do zabudowy jest możliwość idealnego dopasowania do designu naszej kuchni. Znajomy odwiedzający nas pierwszy raz nie będzie wiedział, która z licznych szafek ukrywa lodówkę. Możemy zaprojektować kuchnię w jednolitym stylu, co nada jej nowoczesny wygląd i optycznie ją powiększy. To nie wszystko – zabudowana lodówka daje nam także więcej literalnej przestrzeni – nie wystaje ponad długość szafek, jak to często ma miejsce w przypadku dużych lodówek wolnostojących.

Potrzeba przestrzeni

Lodówka do zabudowy okaże się szersza i wyższa niż tradycyjna chłodziarka. Warto to rozważyć przed zakupem takiego typu urządzenia. Nie ma problemu, jeśli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami dużej, otwartej kuchni – kilka centymetrów długości zabudowania nie będzie stanowiło większej różnicy. Jeśli jednak nasza kuchenna przestrzeń jest wyliczona co do centymetra, może się okazać, że lodówka do zabudowy będzie zbyt szeroka i nie będziemy mogli ustawić sprzętów według planu, który sobie obmyśliliśmy. Dlatego skądinąd równie szczęśliwi posiadacze małych kuchni przeważnie decydują się na klasyczną lodówkę wolnostojącą, ponieważ w tym wypadku funkcjonalność okazuje się ważniejsza niż design. Co nie znaczy oczywiście, że kuchnie z klasycznymi lodówkami nie mogą być urządzone w bardzo dobrym stylu.

Potrzeba gotówki

Ostatnia, lecz nie najmniej istotna rzecz, to koszt takiej lodówki. Droższe nawet o kilkaset złotych w porównaniu z innymi modelami posiadającymi te same funkcję i klasę energetyczną nierzadko przegrywają z klasycznymi chłodziarkami. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę sam koszt zabudowy. Jeśli oszczędność jest dla nas ważniejsza niż design, prawdopodobnie nie zdecydujemy się na lodówkę do zabudowy.

Trzeba również pamiętać o odpowiedniej wentylacji – zabudowa musi być tak skonstruowana, aby nie blokować ujścia ciepła wydzielanego przez urządzenie chłodzące. Jeśli chodzi o samą chłodziarkę, zabudowane i stojące praktycznie niczym się nie różnią, mają podobne funkcje i klasę energetyczną.

Autor: Anna Kruk

[avg] ([per]) [total] vote[s]