Idealny dom, o jakim marzy większość z nas to – w dużym skrócie – wysmakowane połączenie wyglądu i funkcjonalności. Prawdą jest, że udane aranżacje mogą być z pozoru zaskakujące. Bowiem zastosowanie we wnętrzu mieszkalnym pewnych elementów, znanych wcześniej tylko z lokali, może budzić emocje. Hokery, jeszcze niedawno wywołujące mieszane uczucia, dziś są już standardowym wyposażeniem nowoczesnej kuchni. Zapraszamy do tekstu poświęconego właśnie im!

Wielka popularność barowych stołków wiąże się z pewnym trendem, jaki obserwujemy na rynku nieruchomości. Trudno obecnie znaleźć mieszkanie, gdzie mniejsza bądź większa kuchnia nie byłaby otwarta na salon. Owe połączenie wymusza na nas zupełnie inne podejście do planowania powierzchni, co często kończy się kupnem wysokiego stołu bądź blatu, stanowiącego swego rodzaju granicę między dwoma powierzchniami. Taki mebel, jednym wymiarem górujący nad typowymi opcjami, wymaga zastosowania kompletu hokerów, na których będziemy mogli z przyjemnością zasiąść chociażby do wyśmienitej kolacji.

Ergonomia hokerów

Na rynku znaleźć można hokery przeróżnego kształtu i koloru – mnogość opcji zachwyca i umożliwia zakup czegoś stworzonego wprost dla nas. Nie zanosi się więc na to, byśmy mogli mieć problem z wyborem odpowiedniego produktu do nawet najbardziej fantazyjnego wnętrza. Wygląd to jednak nie wszystko; przy stole w końcu liczy się wygoda, o czym nigdy nie wolno zapominać. Stylowy, ale niekomfortowy dom to naprawdę nic dobrego, dlatego też powinniśmy się interesować tylko starannie zaprojektowanymi stołkami.

Ergonomia jest sprawą kluczową. W tym przypadku, wysokość siedziska ma znajdować się około 30 centymetrów poniżej poziomu blatu, co pozwoli nam na zupełnie swobodne ułożenie rąk na stole. Jego szerokość także musi być odpowiednia – można przyjąć, że 40 centymetrów jest wystarczającą wartością. Czymś rzucającym się w oczy, szczególną  cechą tego typu mebli jest podnóżek – niezbędny konstrukcyjnie element, podwyższający jednocześnie komfort użytkowania. Podpórka pod stopy spaja dolną część mebla, wymusza także charakterystyczną pozycję, jaką przyjmujemy na wysokim stołku.

Kwestia wytrzymałości

Pamiętając o tym, że hoker będzie używany równie często co tradycyjne krzesło, zwróćmy szczególną uwagę na jakość jego wykonania. Świetnie spasowana całość, bazująca na najlepszej jakości materiałach nie będzie przysparzać żadnych problemów, służąc wspaniale przez długie lata. Wiedzmy przy tym, że nie wszystkie stołki są w stanie zapewnić ten sam poziom stabilności, a co za tym idzie – bezpieczeństwa. Tańsze rodzaje będą zachowywać się naprawdę różnie – mogą skrzypieć, chwiać się, gubić śrubki; samo zastosowane w nich siedzisko, zwłaszcza plastikowe, to właściwie gwarancja rys i odprysków, osłabiających ogólne wrażenia wizualne.

Klasyczne modele

Czymś, co sprawdzi się zdecydowanie lepiej będą modele wytworzone z wyjątkowo mocnego drewna, na przykład bukowego, obite naturalną skórą. To właśnie takie taborety spotkać możemy w barach i restauracjach, gdzie znakomicie spisują się od dawnych czasów. Takie hokery są wręcz kwintesencją wytrzymałości – a to niewątpliwie ich wielki atut. Estetyka z jaką mamy tutaj do czynienia, zachwyca swą ponadczasowością, ciesząc oko za każdym razem – stawiając na klasykę, nigdy nie popełnimy błędu.

Musimy zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy producenci są w stanie zaproponować nam wysokiej jakości produkt, wykonany według rzetelnego projektu. Choć nieco czasu zabiorą nam poszukiwania właściwego wytwórcy, w konsekwencji nigdy nie pożałujemy tej decyzji. Wśród firm naprawdę znających się na rzeczy, dodatkowo wyróżnić można Zakład Stolarski “KONAR”, istniejący od ponad 30 lat, mający w swojej ofercie wiele rodzajów barowych taboretów.