Zakup bramy garażowej wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami. Przede wszystkim wybór trzeba przemyśleć i zaplanować z wyprzedzeniem, aby oszczędzić niepotrzebnych problemów i dodatkowych kosztów. Dobry projekt garażu pozwoli uniknąć sytuacji, w której będziemy zmuszeni do zakupu, o wiele droższych niż gotowe, drzwi niestandardowych rozmiarów u samego producenta. Sprawdź, jaka będzie odpowiednia brama garażowa do twojego domu.

Brama garażowa i drzwi skrzydłowe

Drzwi skrzydłowe są najtańszym, najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Dzięki swojej prostej konstrukcji są łatwe w montażu. Nie wszędzie będą one odpowiednie, ponieważ do ich otwierania potrzeba dużo miejsca. Możliwe jest sterowanie nimi za pomocą zdalnego pilota.

Brama garażowa i drzwi uchylne

Po drugie, zaraz po drzwiach skrzydłowych, najbardziej popularne są bramy. Drzwi uchylne to stalowa konstrukcja, wykonana z blachy ocynkowanej, łatwa w montażu i stabilna. Posługiwanie się nimi nie wymaga zbyt dużego wysiłku, dzięki zastosowaniu sprężyn. Takie bramy znajdą zastosowanie w pomieszczeniach bez stropów sufitowych lub gdy znajdują się one na wysokości, która umożliwi zamontowanie prowadnic.

Bramy segmentowe

Nowoczesne i wygodne otwieranie zapewnią nam bramy segmentowe. Wykonane są z blach stalowych, ocynkowanych, często powlekane materiałem imitującym drewno. Są takie, które otwierają się w górę i zajmują miejsce pod stropem oraz takie, które otwierają się wzdłuż ścian. Producenci dają możliwość wyboru zarówno bram ocieplanych, o zwiększonej izolacji termicznej i akustycznej oraz bram nieocieplanych, idealnych do wolnostojących garaży.

Warto pomyśleć również o dobrym zabezpieczeniu przed włamaniem. Z pomocą przychodzi nam firma Normstahl, która w swojej ofercie ma bramy EURO o odporności antywyważeniowej.

Aby zwiększyć komfort używania bramy, warto rozważyć zautomatyzowanie jej przez zdalne otwieranie. Większość rodzajów drzwi można wyposażyć w system sterowania pilotem albo za pomocą klawiatury kodowej.