Bramy garażowe pojawiają się w wielu domach jednorodzinnych, na osiedlach oraz na terenach firmowych. Są one stosowane również w zewnętrznych budynkach przeznaczonych do pozostawiania pojazdów. Współczesne bramy garażowe są w pełni zautomatyzowane, dlatego do ich otwierania używa się specjalnych pilotów. Czy da się dorobić dodatkowy egzemplarz takiego urządzenia?

Czy dorobienie pilota do bramy jest możliwe?

W przypadku prywatnych domów z garażem dorobienie kolejnego pilota do bramy zwykle jest dość proste. Problemy pojawiają się w sytuacji, gdy potrzebujesz nowego egzemplarza stosowanego we wjazdach na osiedlowe parkingi. W takich miejscach często montuje się modele bram z kodowaniem zmiennym, dlatego dorobienie dodatkowego pilota wiąże się z koniecznością uzyskania dostępu do centrali oraz znajomości unikatowego kodu PIN.

Dorobienie pilota do bramy na osiedlu niekiedy może być bardzo kosztowne lub niemal zupełnie niewykonalne. W takich przypadkach potrzebne jest zdobycie zgody administracji, która zależy od wewnętrznych regulaminów i ustaleń w tej kwestii. Jeśli jednak wyda ona pozwolenie na dorobienie pilota, niezbędne jest skorzystanie z usług specjalistów, którzy udadzą się na miejsce zlecenia i zsynchronizują oba urządzenia.

Jak dorobić pilot do bramy?

Czasami jednak dorobienie pilota do bramy jest znacznie łatwiejsze. Ma to miejsce głównie w sytuacji, gdy jesteś właścicielem takiego mechanizmu i znasz niezbędne kody dostępu. Dorobienie pilota jest możliwe poprzez jego odpowiednie zaprogramowanie. Takimi usługami zajmują się specjaliści, którzy dysponują wiedzą pozwalającą na dostosowanie działania konkretnego egzemplarza do wybranego systemu.

Zakupienie gotowego pilota do bramy to zaledwie pierwszy krok w celu zduplikowania oryginalnego egzemplarza. Najważniejsze jest bowiem zaprogramowanie go w taki sposób, by działał w połączeniu z konkretnym mechanizmem – tłumaczy pracownik firmy Gałecki w Warszawie.

Samodzielne dorobienie pilota do bramy jest bardzo trudne, a w większości przypadków niemal niemożliwe. Przeciętny użytkownik nie dysponuje wiedzą i umiejętnościami, które pozwalają na zsynchronizowanie obu elementów. Z tego powodu tak ważne jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Cena takiej usługi zazwyczaj wynosi około 100 zł, jednak wszystko zależy od dokładnego działania mechanizmu bramy oraz typu pilota. Na rynku znaleźć można bowiem wiele modeli takich urządzeń sterujących, a każdy z nich cechuje się nieco innym sposobem działania i jakością wykonania.