Żadne biuro nie może obyć się bez papieru oraz materiałów mu pokrewnych. Papiery, kalki i folie umożliwiają wydruk dokumentów firmowych, które wymagają uwiecznienia w formie materialnej. Istnieją też papiery do specjalnych zastosowań, na przykład wydruków fotograficznych. Jakie rodzaje papierów są wykorzystywane przy tworzeniu wydruków?

Papier do ploterów

Papiery do ploterów z reguły przyjmują formę rolowaną i jako takie są wykorzystywane nie tylko w biurach, ale też innych zakładach pracy czy przedsiębiorstwach. Występują w różnym formacie i gramaturze, w wariancie niepowlekanym, powlekanym, a także samoprzylepnym. Dobrej jakości papier do plotera powinien cechować się wysoką bielą i gładkością, pozwalając na uzyskanie szczegółowych wydruków, wiernie odzwierciedlających kolory. Papiery w roli do ploterów, takie jak te dostępne w sklepie internetowym ZiZaKo, sprawdzają się w wielu zastosowaniach – np. przy druku korespondencji seryjnej, papierów firmowych, faktur oraz materiałów reklamowych. Papier tego typu zdaje też egzamin przy wydruku precyzyjnych rysunków technicznych CAD/GIS, w branży geodezyjnej czy architektonicznej.

Papier do drukarek

Mówiąc o papierach do drukarek, zazwyczaj mamy na myśli papiery w arkuszach. Standardowe ryzy papieru to podstawowy element wyposażenia firm, choć wiele z nich znajduje uznanie wśród architektów i właścicieli biur projektowych, u których jakość materiałów i precyzja druku mają szczególne znaczenie. Powodzeniem cieszą się zwłaszcza papiery uniwersalne, dostosowane do drukarek laserowych i atramentowych, faksów oraz urządzeń wielofunkcyjnych. W biurach zazwyczaj sięga się po warianty o niższej gramaturze, idealne przy druku dokumentów i tworzeniu odbitek ksero. W drukarkach wykorzystywanych do okazjonalnego drukowania rysunków, świetne sprawdza się natomiast papier do druku wielobarwnego, bardzo dobrze oddający kolory i zapewniający optymalne przejścia tonalne.

Papiery fotograficzne

Papiery fotograficzne znajdują użytek w profesjonalnych zakładach, choć coraz więcej z nich jest możliwych do wykorzystania w warunkach domowych. Sprzedawane w arkuszach, charakteryzują się większą gęstością i gramaturą niż zwyczajne kartki papieru. Różnią się też strukturą i pokryciem – mogą występować w wariantach błyszczących, satynowych i innych. Wyróżniamy papiery przeznaczone do druku z wykorzystaniem tuszów pigmentowych i barwnikowych, w drukarkach atramentowych, laserowych oraz specjalnych drukarkach fotograficznych, bazujących na technologii termosublimacyjnej. To rozwiązania idealne do wydruku fotografii w wysokiej rozdzielczości. Wybrane warianty papierów fotograficznych są też stosowane przy druku materiałów promocyjnych, broszur i ulotek w małym nakładzie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]