Obecnie panująca pandemia zmieniła dla wielu model pracy. Miliony Polaków trafiają na home office, zmuszeni do pracy zdalnej. Dla jednych taka opcja okazuje się strzałem w dziesiątkę, dla innych z kolei niemal udręką. Wiele osób, przyzwyczajonych do pracy w zespole, pracując w domowym zaciszu zaczyna mieć problemy z efektywnością. Na wydajność w trybie home office wpływa wiele aspektów, a jednym z istotnych zagadnień jest stworzenie odpowiednich warunków do pracy. W tym wpisie zastanowimy się, jak odpowiednio przygotować swoje domowe biuro.

Może się okazać, że po zakończeniu epidemii związanej z koronawirusem, tryb pracy zdalnej stanie się preferowanym stylem działania przez wiele korporacji i firm. Kiedy kryzys się zakończy, wielu pracowników i pracodawców będzie oczekiwać możliwości kontynuowania dotychczasowej formy współpracy zdalnej. Warto więc włożyć nieco wysiłku w odpowiednią adaptację fragmentu domowej przestrzeni dla celów pracowniczych. Integralnym elementem jest tu odpowiednie zaprojektowanie i umeblowanie swojego „gabinetu”. Domowe biuro powinno zostać przygotowane w trosce o efektywność wykonywanych zadań, ale także z myślą o zdrowiu, prawidłowej postawie pracownika  i jego komforcie. Na te aspekty mają wpływ zarówno odpowiednio dobrane umeblowanie, jak i właściwe oświetlenie wnętrza i kolorystyka całej aranżacji.

Meble biurowe na home office

Centralnym punktem dla każdej osoby pracującej przy komputerze jest oczywiście biurko. Biurko musi być ergonomiczne i funkcjonalne, na nim ma się zmieścić cały osprzęt potrzebny do pracy: komputer, drukarka, teczki z dokumentami lub inne akcesoria, w zależności od potrzeb. Odpowiednio dobrane gabaryty mebla to również dostosowanie do wielkości wnętrza oraz dopasowanie do wzrostu i budowy użytkownika. Dzięki temu będzie zapewniona właściwa postawa podczas wielu godzin pracy.

Jak wyjaśnia doradca klienta z Warsztatu Pomysłów, producenta mebli na wymiar: Zalecana wysokość biurka to 80 cm, przy czym półka na klawiaturę powinna znajdować się 10 cm niżej. Preferowana szerokość mebla to 135 cm, a głębokość – 85 cm. Dodatkową zaletą mebla przeznaczonego do pracy będzie także opcja regulacji wysokości blatu. Korzystna dla naszej postawy i zdrowia jest bowiem kilkukrotna zmiana ułożenia ciała podczas wielogodzinnej pracy siedzącej, co pozwoli rozluźnić mięśnie pleców i barków.

 W warunkach domowych możemy potrzebować mebla, które nie tylko spełni funkcje pracownicze, ale również będzie odpowiedni na czas relaksu. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem biurka na zamówienie, które będzie adekwatne do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, a także w pełni wpisywać się w całą aranżację wnętrza.

Krzesło czy fotel biurowy powinien mieć przede wszystkim opcje regulacji wysokości, zwłaszcza w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na biurko na zamówienie. Mebel powinien być dostosowany do kształtu i wielkości biurka, warto przy tym zwrócić uwagę na same podłokietniki, ich kształt i ułożenie, ponieważ one będą dobrym wyznacznikiem, czy oba meble są odpowiednio do siebie dobrane.

Właściwie zaaranżowane oświetlenie

Kolejnym ważnym zagadnieniem dla prawidłowej aranżacji domowego biura jest jego właściwe oświetlenie. Jeżeli istnieje możliwość wygospodarowania przestrzeni blisko okna, to należy bezwarunkowo z niej skorzystać. Biurko powinno być w takim wypadku ustawione jak najbliżej źródła światła dziennego, ale w taki sposób, by nie zasłaniać jego dopływu. Oświetlenie naturalne jest najzdrowsze dla oczu człowieka, a najkorzystniej jest ustawić biurko bokiem do okna. Należy również zadbać o odpowiednie światło górne, niezależnie od tego, czy dysponujemy dostępem do naturalnego, czy też nie.  Lepszym rozwiązaniem będzie tu światło zimne lub neutralne. Zbyt ciepła barwa światła może prowadzić do pewnego rozleniwienia i ospałości, a przecież przy pracy wydajność i należyta energia są nieodzowne. Oczywiście obowiązkowo na biurku musi się znaleźć także lampka biurowa, najlepiej z regulowanym ramieniem.

Odpowiednia kolorystyka w przestrzeni pracowniczej

Na koniec warto wspomnieć o odpowiedniej kolorystyce wnętrza i całego umeblowania. Kolory mogą mieć znaczący wpływ na naszą koncentrację i kondycję psychiczną, pobudzać do działania lub wyciszać i uspokajać. Dekoratorzy wnętrz często proponują stosowanie się do zasady 70-20-10. Taka zasada doboru kolorystyki polega na określeniu neutralnego koloru bazowego – najlepiej białego lub zbliżonego, który będzie wypełniał przestrzeń w 70%. 20% powinien stanowić żywszy kolor uzupełniający, np. delikatna zieleń bądź błękit. Pozostałe 10% warto zarezerwować dla kontrastowych punktów w całym zestawieniu, może to być czerń, brąz czy nawet czerwień, w zależności od upodobań i oczywiście całej aranżacji. Tak dobrane proporcje kolorystyczne powinny uczynić z domowego biura harmonijną przestrzeń, odpowiednio pobudzającą do twórczej pracy, a zarazem neutralną dla oczu.

Rate this post