Bardzo wielu Polaków spędza czas pracy w pozycji siedzącej – dla zapewnienia najwyższego poziomu komfortu oraz bezpieczeństwa kręgosłupa istotny jest rozważny wybór odpowiednich krzeseł biurowych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Najlepsze krzesła biurowe

Współcześnie w biurach zdecydowanie królują krzesła obrotowe, osadzone na charakterystycznych krzyżaku z pięcioma kółkami i posiadające różnego rodzaju regulację, m.in. wysokości siedziska czy kąta nachylenia oparcia. Skąd ich popularność? Chodzi przede wszystkim o wygodę – krzesło na kółkach można z łatwością przenosić z miejsca w miejsce, jest łatwe przy siadaniu i wstawaniu, pracownik może sam wyregulować je do swoich potrzeb. To właśnie doborowi krzeseł obrotowych poświęcony jest poniższy poradnik.

Jak wybrać krzesło obrotowe?

Krzesło obrotowe to dość skomplikowany mebel, składający się z wielu elementów – każdy z nich jest równie ważny przy wyborze. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na stelaż, czyli podstawę całej konstrukcji. Powinien on być wykonany z metalowych części – tworzywa sztuczne są co prawda lżejsze, ale również bardziej podatne na uszkodzenia, mogą nie wytrzymać długotrwałego obciążenia. Stelaż powinien być wyposażony co najmniej w regulację wysokości siedziska – zbyt niskie krzesło jest na dłuższą metę bardzo niewygodne. Kolejny istotny element to siedzisko – najlepszym wyborem będą siedziska płaskie o zaokrąglonej przedniej krawędzi. Siedziska o bardziej skomplikowanej geometrii utrudniają utrzymanie prawidłowej, wyprostowanej postawy ciała. Oparcie krzesła obrotowego powinno być dostosowane do kształtu kręgosłupa, a więc posiadać wygięcie do przodu w dolnej części. Dlaczego jest to tak istotne?

– Ponieważ wbrew temu co wielu osobom się wydaje, kręgosłup nie przestaje pracować kiedy opieramy się plecami o oparcie – wyjaśnia specjalista firmy Meblant – Wręcz przeciwnie, wszystkie mięśnie grzbietu pracują wtedy na utrzymanie prawidłowej postawy. Proste oparcia sprawiają, że kręgosłup jest bardziej obciążony i po pewnym czasie mogą stać się przyczyną bólu pleców. Optymalne oparcie krzesła powinno być ponadto na tyle wysokie, by sięgało powyżej dolnej krawędzi łopatek siedzącej na krześle osoby.

Podłokietniki oraz zagłówek

Nie wszystkie krzesła biurowe są w niej wyposażone, niemniej stanowią one dość istotny dodatek – na podłokietnikach można oprzeć ramiona, zagłówek zaś pozwala oprzeć głowę w czasie przerwy od pracy i na chwile odprężyć mięśnie karku.

Kółka

Charakterystycznym elementem krzeseł obrotowych jest pięcioramienny krzyżak z kółkami, pozwalają na łatwe przesuwania krzesła bez podnoszenia go. Dostępne są dwie wersje kółek – do twardej podłogi oraz do wykładziny i dywanu. Warto zwrócić na to uwagę, bowiem kółka dywanowe bardzo szybko porysują mniej odporny parkiet bądź klepkę.

[avg] ([per]) [total] vote[s]