Płyty meblowe cieszą się coraz większą popularnością w aranżacji wnętrz. Materiał przyjmuje postać ścianek działowych, ich okładzin bądź samodzielnej dekoracji, gdzie jest doceniany ze względu na swoją surowość. Podobne instalacje pojawiają się zarówno w nowocześnie, jak i bardziej klasycznie urządzonych domach – jak dokładnie można je wykorzystać?

Istnieje kilka rodzajów płyt meblowych, jednak w dekoracji wnętrz zwykle stosuje się wersję wiórową. Materiał, który niegdyś zakrywano, obecnie docenia się za widoczną strukturę oraz specyficzne walory estetyczne. Niejednokrotnie stosuje się też opcję laminowaną: wykańcza niektóre elementy konstrukcji lub wyposażenia, szczególnie tam, gdzie wymagana jest gładka powierzchnia. Zaletą płyt jest również łatwa obróbka, dzięki której można szybko dostosować ich wymiary do panujących warunków. Na korzyść tego rozwiązania przemawia też niska cena.

Co można zrobić z płyty meblowej? 

Jednym z najpopularniejszych zastosowań podobnego materiału jest użycie go do postawienia ścianki działowej. Płyty meblowe wykorzystuje się zwykle do oddzielenia niedużej przestrzeni, np. na garderobę lub spiżarnię, gdzie dźwiękoszczelność odgrywa drugorzędną rolę. „Budulec” używa się nie tylko do budowy pomieszczenia, ale i znajdujących się w nim półek. Mniejsze i większe szafki są zwykle skonstruowane z płyt laminowanych, ponieważ w wersji wiórowej istniałoby ryzyko zahaczenia tkaniną o powierzchnię powstałego regału.

Materiał jest też wykorzystywany jako forma dekoracji naściennej – maluje się go na wybrany kolor, który dodatkowo uwidacznia surową strukturę. Podobna okładzina często występuje w kuchni (nad blatem) lub w wybranym, mniejszym fragmencie pokoju. Istotny jest tutaj umiar: płyty meblowe powinny być dodatkiem, a nie główną atrakcją, inaczej pomieszczenie może wydawać się przytłoczone taką instalacją. Firmy, które oferują wspomniany produkt (jak np. Format z Warszawy) polecają również stworzenie z niego pudełka na dziecięce zabawki.

Płyty meblowe – jak jeszcze je wykorzystać w dekoracji wnętrz? 

Wyrób może zostać zagospodarowany do zrobienia kilku innych ozdób i konstrukcji. Nierzadko stosuje się go do budowy „placów zabaw” dla kota, czyli zestawu półek na różnych słupkach, na które nasz pupil wdrapuje się, zeskakuje i wchodzi z powrotem. Płytę meblową da się też wykorzystać do namalowania obrazu zdobiącego jedną ze ścian domu, dzięki czemu bardziej spersonalizuje się urządzane wnętrze. Odpowiednio obrobiony materiał często pełni również rolę podkładek pod kubki lub garnki kuchenne.