Lustro jest niezwykle praktycznym narzędziem, którego nie może zabraknąć w żadnym domu ani kobiecej torebce. Zwierciadła służą odbijaniu znajdujących się przed nimi przedmiotów, co w praktyce umożliwia nam sprawne czesanie i wykonywanie makijażu, czy szybką kontrolę ogólnego wyglądu, np. tuż przed wyjściem. Jednocześnie lustro może być piękną ozdobą wnętrza.

Duże lustra wiszące i stojące już dawno przestały pełnić wyłącznie funkcje praktyczne – zauważa nasz rozmówca z firmy Wyrób Renowacja Obsadzanie Luster.

Wspaniałe zwierciadła w ozdobnych ramach i w fantazyjnych kształtach stanowią ważny element dekoracyjny wystroju wnętrz. W jaki sposób wybrać lustro, by dobrze wkomponowało się w otoczenie?

Kształt i wielkość lustra

Kształt oraz wielkość lustra dobieramy każdorazowo do konkretnego pomieszczenia i zastosowania. Parametry te mają olbrzymie znaczenie dla aranżacji całego wnętrza – lustro, tak jak każdy element wystroju, musi po prostu pasować. W pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym warto sięgać po zwierciadła w standardowych kształtach, a więc prostokątne, ewentualnie owalne lub okrągłe (te najczęściej umieszczane są w łazienkach).

Istotny jest również sposób zamocowania. Lustra, które mają za zadanie odbijać całą sylwetkę, warto wieszać w pionie. Z kolei zwierciadła, które planujemy umieścić nad kominkiem, komodą czy łóżkiem, a ich zadaniem, poza obijaniem obrazu jest również rozświetlenie i powiększenie optyczne pomieszczenia, najlepiej zamocować w pozycji poziomej.

Lustro w ramie czy bez?

Wybór ramy zwierciadła również powinien być podporządkowany ogólnemu charakterowi wnętrza. Po inne materiały i kolory sięgniemy w ekstrawaganckich wnętrzach w stylu nowoczesnym, a inne do wystroju pomieszczeń skromniejszych.

W tym pierwszym wypadku możemy pozwolić sobie na eksperymentowanie z barwami, natomiast we wnętrzach bardziej stonowanych najlepiej sprawdzą się ramy z drewna w naturalnych odcieniach. Do nowoczesnych, minimalistycznych mieszkań doskonale pasują lustra całkowicie pozbawione ram. Takie rozwiązanie jest też najlepsze do łazienek, ponieważ ułatwia utrzymanie lustra w czystości.

Zadbaj o oświetlenie lustra

Wybierając lustro do konkretnego pomieszczenia warto zadbać także o odpowiednie oświetlenie, bez którego nie sposób przecież uzyskać wiernego odbicia. Wokół luster łazienkowych warto umieścić dodatkowe kinkiety, zaś zwierciadeł w pokojach nie należy umieszczać na ścianie, na której znajduje się okno, ale raczej na sąsiedniej.

Choć oferta sklepowa zwierciadeł jest dość bogata i różnorodna, w praktyce okazuje się, że znalezienie lustra idealnie komponującego się z konkretnym wnętrzem wcale nie jest takie łatwe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie lustra na wymiar. Doświadczeni producenci luster pomagają klientom w wyborze najlepszych rozwiązań i są w stanie realizować najbardziej skomplikowane pomysły.