Masz coraz więcej rzeczy, a coraz mniej przestrzeni? Być może czas pomyśleć o szafie przesuwnej. Stanowi ona prosty sposób na to, aby uporządkować rzeczy i schować to, na co zawsze brakowało dobrego miejsca. Zobacz, jak łatwo zapanować nad przestrzenią, gdy pojawi się w niej szafa przesuwna. Gdzie sprawdzi się to rozwiązanie? Do jakich pomieszczeń się nadaje?

Szafy przesuwne – czym różnią się od zwykłych?

Czy może istnieć dom bez szafy? Tak, ale będzie niepełny. Nawet gdy nie możemy sobie pozwolić na taką szafę, o jakiej marzymy, szukamy podobnych do niej rozwiązań, np. szaf tekstylnych albo otwartych, które przypominają raczej stelaże niż pełnoprawne meble. Kiedyś nasze babcie w wielkich trzydrzwiowych szafach przechowywały głównie ubrania, pościel czy ręczniki. Współcześnie mamy szerszy wybór modeli szaf i większe pole manewru.

Daje się zauważyć, że przechodzimy od zwykłych szaf ubraniowych do systemowych rozwiązań, których celem jest nie tylko pomieszczenie ciuchów wiszących oraz rzadziej wyjmowanych tekstyliów, lecz także przechowywanie niemal wszystkiego – mówi specjalista z Zakładu Stolarskiego Bumeb.Dzięki dodatkowemu wyposażeniu wewnętrznemu w szafach urządzamy całe minigarderoby, przechowujemy zabawki i większe sprzęty oraz wszystko to, co nie stanowi dekoracji ani koniecznego elementu wyposażenia wnętrza. W zwykłej szafie to się nie uda.

Gdzie sprawdzi się szafa przesuwna?

Szafy przesuwne, szczególnie te wykonywane na wymiar, mogą być umieszczane dosłownie wszędzie, choć najczęściej wybór pada na przedpokój – wówczas szafa staje się miejscem przechowywania okryć wierzchnich oraz obuwia, a czasem też niektórych sprzętów (np. akcesoriów do sprzątania).

Szafa przesuwna to jednak rozwiązanie uniwersalne, które sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że pozwala uporządkować przestrzeń i zabrać z widoku wszystko, co wprowadza do niej chaos, a pozostawić tylko to, co chcemy w niej widzieć. Po drugie dlatego, że dzięki przesuwnym drzwiom nie potrzebujemy miejsca na to, aby swobodnie korzystać z tego rodzaju mebla – przestrzeń przed szafą może być częściowo zajęta, a my i tak możemy ją otworzyć, sięgnąć po to, czego szukamy, i swobodnie zamknąć. Szafa otwierana skrzydłowo jest bardziej wymagająca co do przestrzeni.

Wreszcie szafa przesuwna to doskonałe rozwiązanie tam, gdzie żadna inna szafa nie wejdzie. Ponieważ wykonujemy ją na wymiar, może się zmieścić np. pod schodami, na niskim poddaszu czy też we wnęce ściennej, z którą nie wiadomo co zrobić. To wszystko sprawia, że szafa przesuwna zyskała popularność i z powodzeniem służy całym rodzinom.