Plisy to alternatywa dla tradycyjnych przesłon okiennych. Szczególnie przypadną do gustu tym, którzy szukają skutecznej blokady światła słonecznego, ale nie są zwolennikami rolet. W odróżnieniu od nich dają zaskakująco duże możliwości montażu i kontrolowania światła oraz kreowania wyglądu pomieszczenia. No i najważniejsze – są niesamowicie efektowne! Jakie są warianty montowania plis?

Plisa – elastyczna alternatywa dla rolet

Plisy to inaczej żaluzje plisowane. Pod względem zastosowań i wyglądu przypominają skrzyżowanie rolety z żaluzją – mają zalety każdego z tych rozwiązań. Plisa składa się z tkaniny składanej w harmonijkę, rynien montowanych na oknie oraz drewnianej belki, do której tkanina jest zamocowana i która napręża lub składa ją.

Plisę montuje się w świetle okna. Najważniejsze jest to, że dzięki elastyczności plisy można ją zamontować w oknie dowolnego kształtu – zarówno w klasycznych prostokątnych, jak i trapezowych, półokrągłych czy trójkątnych.

To, co szczególnie doceniają klienci, to większa niż w przypadku rolet i żaluzji możliwość przesłaniania różnych partii okna w zależności do potrzeb. O ile roleta pozwala zasłaniać okno tylko od góry do dołu, o tyle plisa daje znacznie więcej opcji…

Jakie są sposoby montowania plisy okiennej?

Jednym z producentów plis jest www.dario-biuro.pl. Proponowane przez tę firmę plisy mają aż 18 wariantów montażu, różniące się pod względem kierunku uchylania plisy oraz kształtu okien, do jakiego jest ona dostosowana. Zostańmy jednak przy prostokątnych oknach, jakie każdy ma w domu. Jaki montaż wchodzi w grę?

Bazowa wersja montażu plisy jest jednofunkcyjna. Na stałe montowana jest jedna rynna. W zależności od tego, gdzie ją zamontujemy, otrzymujemy plisę poruszającą się z góry do dołu lub z dołu do góry. Możliwe jest też uzyskanie efektu przy użyciu dwóch rynien stałych. Oba te warianty mają jedną belkę ruchomą.

Kolejny wariant to zastosowanie dwóch belek ruchomych. Dzięki temu możemy swobodnie przemieszczać plisę i przesłaniać dowolną część okna, np. tylko środek. Wariacją tego typu montażu jest zastosowanie dwóch typów tkanin – przepuszczalnej i zacieniającej. W ten sposób otrzymujemy plisy dzień-noc. Zobacz, co jeszcze można zrobić z plisami. Zajrzyj na www.dario-biuro.pl.