Klatka schodowa jest takim elementem wnętrza, która najczęściej przyciąga wzrok zaraz po wejściu. Obojętne, czy wykonana jest w sposób tradycyjny, czy nowoczesny. Każdy, kto analizuje wnętrze ze schodami pnącymi się ku górze, zastanawia się, w jakim duchu zostało urządzone pomieszczenie na piętrze. Ostatnim, gorącym trendem w projektowaniu klatek schodowych są drewniane schody ze szklaną balustradą. Co daje taki akcent?

Jaki rodzaj balustrady wybrać do drewnianych schodów?

Wybierając materiał na balustradę do schodów w domu, trzeba mieć świadomość, że każdy jej rodzaj ma swoje wady i zalety. Ostateczny wybór zależy od osobistych preferencji mieszkańców domu, a tym samym od stylu danego wnętrza. Na przykład drewniana balustrada i taka sama poręcz sprawdzi się tam, gdzie preferuje się tradycyjne rozwiązania i wprowadza się inne, drewniane akcenty. Taki materiał pasuje do klasycznych wnętrz, jednak spotykany jest powszechnie w przypadku wystroju rustykalnego czy skandynawskiego.

Balustrada metalowa na pewno wygląda solidnie, jednak urządzanie w ten sposób wnętrza wymaga wyczucia i doświadczenia. W przeciwnym razie można osiągnąć zbyt surowy efekt. Na pewno balustrady i poręcze z metali będą wyglądały wyjątkowo dobrze we wnętrzach industrialnych i loftowych.

Natomiast balustrady i poręcze skonstruowane ze szkła pasują do niemal wszystkich koncepcji. Nadają wnętrzu lekkość i dodają przestrzeni. Klatka ze szklanymi balustradami jest niesamowitym elementem dekoracyjnym. Pasuje zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i do tych typu skandynawskiego. W zależności od formy może ocieplać wnętrze, jak też działać neutralnie.

Inspiracji i podpowiedzi w temacie dobrego urządzenia wnętrz warto poszukać u dystrybutorów takich, jak firma Jończyk PARKETY, gdzie oprócz fachowej porady z zakresu zaprojektowania schodów wewnętrznych można również zainspirować się dotychczasowymi instalacjami przez nich wykonanymi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wydawać by się mogło, że szkło, z którego zbudowana jest balustrada i poręcz, niesie zagrożenia dla użytkowników schodów. Nic bardziej mylnego, albowiem szkło używane do wystroju wnętrz jest odpowiednio hartowane, dlatego uszkodzenia przy normalnym traktowaniu nie są możliwe. Za to drewniane schody ze szklaną poręczą dają niesamowity efekt wizualny, a na dodatek przestrzeń zostaje otwarta i optycznie zyskuje się więcej miejsca. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń.