Żaden domowy garaż nie może obejść się bez odpowiedniej bramy. Na rynku znajdziemy ich kilka rodzajów – od tego, który wybierzemy, zależeć będzie nie tylko bezpieczeństwo naszego garażu, ale również jego funkcjonalność.

Bramy segmentowe

To obecnie najpopularniejszy rodzaj bram garażowych. Złożone są z kilku połączonych ze sobą poziomych segmentów, które w momencie otwierania przemieszczają się po prowadnicach pionowo do góry, a następnie poziomo wzdłuż stropu dachu. Takie rozwiązane jest bardzo komfortowe i bezpieczne, gdyż do otwarcia brama nie potrzebuje wolnej przestrzeni przed garażem – sprawdzi się szczególnie w przypadku garaży zlokalizowanych na krótkich podjazdach i przy ruchliwych ulicach. Na obwodzie bramy i pomiędzy segmentami montowane są uszczelki, które zwiększają współczynnik izolacyjności termicznej – dzięki temu wewnątrz garażu łatwiej utrzymać stałą temperaturę. Jedną z firm specjalizującą się w produkcji tego rodzaju bram, jest przedsiębiorstwo Bros z Poznania.

Bramy rolowane

Bramy tego rodzaju są podobne pod względem konstrukcji do bram segmentowych, gdyż również wykonane są z połączonych ze sobą segmentów poziomych. Różnicę stanowi fakt, iż elementy te są znacznie węższe, a przy otwieraniu bramy nawijane są na rolkę, znajdującą się nad drzwiami garażowymi. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości montażu długich, zajmujących dużo miejsca pod stropem prowadnic. Podobnie jak bramy segmentowe, bramy rolowane nie zabierają miejsca przed garażem, zatem można je montować nawet w przypadku krótkich podjazdów.

Bramy boczne

To kolejny rodzaj bramy wykonanej z segmentów – w tym przypadku ułożone są one pionowo, cała brama otwiera się nie ku górze, lecz na bok, wzdłuż jednej ze ścian garażu. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest dostanie się do wnętrza garażu bez konieczności pełnego otwarcia bramy, wystarczy ją nieco uchylić, by wejść do środka lub przeprowadzić przez próg rower. Montaż tego rodzaju bramy jest zalecany kiedy nie możliwości zamontowania prowadnic po stropem, np. ze względu na jego pochyłość lub obecność innych instalacji.

Bramy uchylne

W przeciwieństwie do wszystkich opisanych wyżej rodzajów bram, bramy uchylne składają się z jednej, sztywnej płyty, bez ruchomych elementów i połączeń – czasem nazywa się je również bramami płytowymi lub skrzydłowymi. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz dobrą izolacyjnością termiczną, jednak ich podstawową wadą jest fakt, że w czasie otwierania wychodzą poza obręb garażu i mogą zahaczać o znajdujące się na podjeździe obiekty.

[avg] ([per]) [total] vote[s]