Każdy, kto jest posiadaczem broni, powinien być jednocześnie wyposażony w odpowiednią szafę do jej przechowywania, przy czym wybór tej właściwej nie zawsze okazuje się zadaniem łatwym. Urządzenia, w których umieszczana jest broń na czas jej nieużywania, muszą być zgodne z normą PN-EN 14450, a więc mieć przynajmniej klasę S1. Szafy te mogą mieć jednak różną specyfikę. Jak więc wybrać tę odpowiednią?

Zgodność z normą to podstawa

Poszukując właściwej szafy na broń, najważniejszą kwestią, na którą powinno się zwracać uwagę, jest to, czy dany model spełnia wymagane normy. Jeśli produkt ten nie będzie zgodny z tym, czego wymaga nasze prawo, to będzie to zakup pozbawiony sensu. Spełnienie norm jest absolutną koniecznością, bez tego nie można mówić o dobrym towarze – uważa ekspert z firmy Ideal Line zajmującej się produkcją szaf do przechowywania broni.

O jakich normach mowa? W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w spawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji czytamy:

§ 2. Broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej “magazynem broni”, lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

Zgodnie z tym, podstawową cechą, która powinna mieć każda szafa na broń to jej konstrukcja spełniająca normę PN-EN 14450. Zakup produktu odpowiadającego prawnym wymaganiom pozwala na bezpieczne przechowywanie broni i amunicji. Posiadając szafę klasy S1 (i wyższej) można liczyć na to, że nasza własność zostanie skutecznie zabezpieczona przed kradzieżą, a także przed dziećmi, dla których bezpośrednie spotkanie się z bronią mogłoby być fatalne w skutkach.

Jakie jeszcze cechy powinna mieć szafa na broń?

Właściwe zabezpieczenie to podstawa, ale czym jeszcze powinna się cechować wysokiej jakości szafa na broń? Istotnym jest, by szukać takiej szafy, która będzie dopasowana do specyfiki naszej broni. Jeśli więc dysponujemy bronią długą, to wybierzemy produkt specjalnie do niej przystosowany. Podobnie jest z bronią krótką, dla której także produkuje się specjalne szafy. Poza tym zawsze warto pamiętać o istotności takich cech jak:

  • certyfikowany zamek,
  • odpowiednie ryglowanie,
  • okres gwarancji,
  • kąt otwierania.

To tylko kilka z licznych cech, które należy uznać za istotne w przypadku szafy na broń. Pamiętajmy – najważniejsza jest zgodność produktu z właściwą normą. Zaraz po tym kluczowy jest rozmiar szafy, jej waga i solidne wykonanie. Jeśli poszukujemy produktu naprawdę wysokiej jakości, to warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zawsze chętnie służą swoją radą. Znaleźć ich można przede wszystkim w szeregach znanych procentów szaf na broń oraz innych tego typu wyrobów, na przykład sejfów.