Tradycyjne odkurzacze, choć znacznie skróciły czas poświęcany na utrzymanie porządku i uczyniły sprzątanie dokładniejszym, mają swoje słabe strony. Są nieporęczne, trzeba je przenosić z miejsca na miejsce i stale uważać na ciągnący się przewód. No i ten hałas! Wszystkie te problemy wyeliminowano w systemach centralnego odkurzania. Jeśli jeszcze nie wiesz, co to takiego – czytaj dalej!

Systemy centralnego odkurzania – jak to działa?

Odkurzacz centralny to system zintegrowany z budynkiem. Umożliwia sprzątanie bez konieczności wpinania urządzenia do prądu, przenoszenia go z kąta w kąt, a także bez hałasu. Jak to możliwe? Zapytaliśmy o to eksperta z firmy Borkowski, która specjalizuje się w tego typu instalacjach:

Jednostka centralna odkurzacza, czyli ta część, którą można porównać do korpusu typowego odkurzacza, jest montowana w piwnicy, kotłowni, garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Tam też znajduje się silnik. Jego praca pozostaje niesłyszalna w odkurzanych pomieszczeniach. Żeby odkurzyć, wystarczy podłączyć wąż ssący do gniazda zainstalowanego w pomieszczeniu. Stamtąd zanieczyszczenia trafiają do bardzo pojemnego worka.

Zamiast przenosić co chwilę odkurzacz i plątać się wśród kabli oraz węży i rurek – podłączasz jeden lekki wąż ssący. Zamiast słuchać szumu silnika, możesz podczas odkurzania słuchać muzyki. To tylko kilka spośród wielu zalet systemów odkurzania centralnego. Przyjrzyjmy im się bliżej!

Zalety systemów odkurzania centralnego

Wspomnieliśmy o tym, że odkurzacze centralne pozwalają sprzątać lekko i przyjemnie, bez przerywania rozmów i przy akompaniamencie ulubionych piosenek, audycji lub audiobooków. Odkurzacze centralne docenią nie tylko wielbiciele muzyki, ale też… alergicy.

W odróżnieniu od zwykłego odkurzacza odkurzacz centralny nie wzbija w powietrze tumanów kurzu i nie generuje wtórnego obiegu powietrza. Jedynie wciąga zanieczyszczenia. Dzięki temu alergizujące roztocza czy sierść zwierząt są skutecznie usuwane i nie rozprzestrzeniają się po odkurzanych wnętrzach.

Chyba nikt z nas nie lubi wymieniać worków w odkurzaczu. W przypadku systemu centralnego odkurzania ta czynność nie będzie zaprzątała Ci głowy zbyt często, ponieważ worki na zanieczyszczenia są bardzo pojemne.

Odkurzacze centralne są wyposażone we wszelkie końcówki i przedłużki niezbędne do kompleksowego sprzątania domu. Ponieważ silnik znajduje się w oddalonej części budynki, odkurzacze centralne cechują się dużą mocą, która pozwoli Ci szybko uporać się z najbardziej opornymi zanieczyszczeniami, jak np. psia i kocia sierść na wykładzinie lub meblach tapicerowanych.

Po odkurzaniu wystarczy odpiąć wąż ssący i schować go. Zajmuje on mniej miejsca niż typowy przenośny odkurzacz, więc z łatwością znajdziesz na niego miejsce, w którym nie będzie zaburzał estetyki Twojego idealnie wysprzątanego domu!

[avg] ([per]) [total] vote[s]