Oświetlenie LED to rozwiązanie, które coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w zakładach produkcyjnych na całym świecie. Posiada ono wiele zalet – począwszy od wydajności, na przyjaznym stosunku do środowiska kończąc. Jednak przez wzgląd na swoją cenę, wciąż budzi wątpliwości. Poniżej prezentujemy największe zalety oświetlenia LED w przemyśle, które udowadniają, że to zdecydowanie dobra inwestycja.

Technologia oświetleniowa LED

Żarówki i lampy LED są obecne na rynku od wielu lat. Do czasu wynalezienia diod o dużej mocy, wykorzystywane były głównie w elektronice. Obecnie stają się coraz bardziej popularne w domach prywatnych, a co istotne (dzięki ogromnej mocy diod) lampy LED mogą być z powodzeniem stosowane w przemyśle. Technologia LED swoje zastosowanie znajduje także w roli systemów oświetleniowych całych ulic lub obiektów architektonicznych.

Przemysłowe lampy LED – największe zalety

Przemysłowe lampy LED charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością. Diody LED są obecnie najbardziej energooszczędnym dostępnym źródłem światła. Pobierają one nawet do 90% mniej energii elektrycznej niż standardowe żarówki. Technologia LED dzięki ogniskowaniu umożliwia oświetlanie ściśle określonych obszarów w zakładach pracy, halach fabrycznych oraz liniach montażowych bez zastosowania luster czy odbłyśników. Pozwala również na oświetlenie elementów maszyn światłem ciągłym, które nie wywołuje efektu stroboskopowego. To zaś gwarantuje pracownikom bezpieczeństwo w trakcie pracy. Efekt stroboskopowy występuje np. w sytuacjach, gdy wirujący element maszyny oświetlony jest pulsującym światłem jakim jest stosowana często tzw. jarzeniówka. Wywołuje on wrażenie zwolnienia oraz pozornego zatrzymania się, a w najgorszym przypadku nawet odwrócenia kierunku ruchu elementu, który się obraca. Konsekwencje działania efektu stroboskopowego mogą mieć tragiczny w skutkach wpływ na zdrowie oraz życie pracowników.

Kolejną zaletą oświetlenia LED jest długi czas pracy. Diody LED mogą świecić nieprzerwanie do 100 000 godzin, co przy standardowej eksploatacji może oznaczać, że ich żywotność wyniesie nawet 10 lat. Należy tutaj dodać, iż prawidłowo użytkowane diody nie przepalają się nagle i niespodziewanie. Ich strumień świetlny słabnie stopniowo. Dzięki temu system oświetlenia LED daje możliwość przygotowania się do wymiany w czasie, która nie zakłóca pracy w zakładzie.

Lampy LED charakteryzują się również dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne takie jak wstrząsy czy uderzenia, gdyż nie zawierają ruchomych elementów. Ponadto świecą z pełną mocą zaraz po ich włączeniu i gasną od razu po wyłączeniu.

Nasz rozmówca, specjalista z firmy Lediko produkującej oprawy LED dla przemysłu, tłumaczy:

Oświetlenie LED wyróżnia się niską temperaturą pracy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ lampy LED większość pobieranej energii przetwarzają w moc światła, a nie w ciepło. Dzięki temu możemy zapobiec podwyższeniu temperatury w zakładzie pracy, hali czy magazynie, szczególnie, jeśli wymagana jest w nich temperatura stała.

Na koniec pragniemy wskazać ogromną zaletę systemów oświetleniowych LED, jaką jest dużo mniejsza szkodliwość dla środowiska naturalnego. Otóż w diodach LED nie znajdziemy rtęci czy innych bardzo niekorzystnych dla ekologii substancji. Poza tym, z racji swej energooszczędności, emitują one znacznie mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Długi czas użytkowania natomiast sprawia, że potrzeba wymiany oświetlenia na nowe następuje dużo rzadziej.

Podsumowując – brak potrzeby częstej wymiany oświetlenia, niższe rachunki za energię oraz bezpieczeństwo i komfort pracy, a wszystko to w atmosferze przyjaznej środowisku. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione zalety, można wysnuć tylko jeden wniosek: systemy oświetleniowe LED dla przemysłu to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca i zwraca.

[avg] ([per]) [total] vote[s]