Uszczelka – wydaje nam się tylko drobnym dodatkiem do drzwi, czy okna, tymczasem to element, który pełni bardzo ważne funkcje. Jeśli czeka nas wymiana starej uszczelki na nową, warto rozeznać się w kilku ważnych kwestiach. Inaczej podchodzimy do uszczelek drzwi zewnętrznych domów i mieszkań, inaczej do uszczelek drzwi znajdujących się wewnątrz. Co warto wiedzieć o uszczelkach i jak wybrać odpowiednią?

Funkcje uszczelek

Uszczelki drzwiowe pełnią kilka podstawowych funkcji. Często wydaje nam się, że to tylko element, który łączy skrzydło z ramą. Najważniejsze zadanie uszczelki to ochrona wnętrza domu, mieszkania, czy innego lokalu, przed wiatrem, chłodem i wodą. Jeśli mówimy o mieszkaniach, wodą nie musimy się przejmować – musielibyśmy mieć strasznego pecha, żeby na klatce schodowej pojawiła się woda. Uszczelka izoluje lokal termicznie i akustycznie. Zachowujemy dzięki niej odrębność: dom wyizolowany jest od czynników zewnętrznych, a mieszkanie od klatki schodowej i pozostałych lokali. Uszczelka to także swojego rodzaju amortyzator – dzięki niej nawet porządne trzaśnięcie drzwiami nie obudzi pozostałych sąsiadów w bloku, czy kamienicy.

Uszczelka w drzwiach wewnętrznych

Większość uszczelek do drzwi wewnętrznych przystosowana jest do drewna, ponieważ to ten materiał najchętniej wybieramy. Drewno jest trwałe i przyjemne dla oka, nadaje wnętrzu ciepła. Większość producentów stawia na uszczelki o podobnym kształcie, które są uniwersalne, funkcjonalne i trwałe. Powinniśmy zwrócić uwagę na lakier – zwykle jest to lakier rozpuszczalnikowy lub wodny. Uszczelki dostosowane do lakieru rozpuszczalnikowego produkowane są zwykle z PCV, a te do dopasowane do lakieru wodnego z TPE. Warto wiedzieć, że uszczelki, które przeznaczone są do lakieru wodnego nadają się także do współpracy z lakierem rozpuszczalnikowym, jednak nie jest to opłacalne – mówi nam przedstawiciel firmy Larkis z Dobczyc.

Uszczelka w drzwiach zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne muszą być znacznie lepiej zabezpieczone, dlatego wybór uszczelki jest jeszcze bardziej istotny. Uszczelki wpływają na szczelność i trwałość drzwi. Uszczelki do drzwi zewnętrznych mają zazwyczaj wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu zapewniają lepszą amortyzację i minimalizują przepuszczanie powietrza, czy wody. Uszczelki do drzwi zewnętrznych produkowane są często z gumy silikonowej, która jest trwała i sprężysta lub z mieszanek gumowych na bazie elastomerów: EPDM, NBR, SBR. Alternatywa to TPE i TPV, materiały nieco tańsze. Najważniejsza zasada: nie marginalizujemy znaczenia uszczelek w drzwiach i nie sięgamy po pierwsze znalezione w sklepie materiały.

[avg] ([per]) [total] vote[s]