Zakup kotła centralnego ogrzewania nie może być przypadkowy. Dobór odpowiedniego urządzenia musi oczywiście uwzględniać rodzaj paliwa, jakim będziemy je opalać, ale to nie ostatni czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, szukając najlepszego pieca do ogrzewania domu. Dowiedz się, jak obliczyć jego moc i jak maksymalnie ułatwić sobie obsługę centralnego ogrzewania.

Wybór mocy kotła c.o.

Najważniejszym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę podczas wyboru kotła centralnego ogrzewania, jest jego moc – mówi ekspert z firmy Stefaniak, zajmującej się produkcją kotłów już od niemal ćwierć wieku.

Zatem pierwszym krokiem przed rozpoczęciem poszukiwań, jest obliczenie mocy kotła, który będzie w stanie ogrzać nasz dom. W tym celu konieczne jest dokonanie pewnych obliczeń.

Po pierwsze, musisz znać dokładną powierzchnię pomieszczeń, które kocioł ma ogrzewać oraz ich wysokość. Po drugie, potrzebna ci informacja o wskaźniku powierzchniowym budynku. Dla nowych domów o dobrej izolacji, wskaźnik powierzchniowy wynosi zwykle 40W/m3. Dla starszych budynków bez izolacji lub z izolacją bardzo słabej jakości przyjmuje się współczynnik 60W/m3.

Wzór na obliczenie mocy kotła jest prosty – to iloczyn wszystkich zebranych danych. A zatem dla nowego domu o powierzchni 150m2 i wysokości pomieszczeń 2,5m (150m2 x 2,5m x 40W) wystarczająca moc pieca wynosi 15000W, czyli 15kW.

Nieco mocniejsze kotły są wymagane w instalacjach grzewczych, które jednocześnie zaopatrują dom w ciepłą wodę użytkową. Jeśli nie do końca ufasz swoim obliczeniom, informacji na temat wymaganych parametrów kotła możesz szukać w projekcie domu lub instalacji grzewczej.

Wygodny kocioł centralnego ogrzewania

Coraz większą popularnością cieszą się wygodnie kotły c.o. z automatycznymi podajnikami paliwa. Palenisko w takich kotłach spala porcję niezbędną do uzyskania pożądanej temperatury, a następnie piec sam dozuje następną porcję. Kompletny zestaw obejmuje kocioł, podajnik, wentylator oraz sterownik, który umożliwia niemal bezobsługową pracę. Rola użytkownika kotła sprowadza się do napełniania pojemnika podajnika raz na kilka dni. Bez wątpienia jest to najlepsze rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę.

Piec dwufunkcyjny do ciepłej wody użytkowej

Wykorzystanie kotła c.o. do ogrzewania wody użytkowej to kolejne udogodnienie, które przekłada się na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych domów. Nowoczesne piece dwufunkcyjne na paliwa stałe umożliwiają skuteczne ogrzewanie wody nawet w sezonie letnim, gdy nie zachodzi potrzeba ogrzewania domu.

Dużym ułatwieniem w wyborze odpowiedniego kotła do ogrzewania domu jest możliwość konsultacji ze specjalistą. Współpraca z renomowanym producentem to z resztą nie tylko specjalistyczna porada podczas wyboru, ale także dostęp do fachowego serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego kotła.