Chociaż wiele lat temu wyszły z mody, skórzane obicia meblarskie znowu powracają na salony. Dzięki swojej estetyce potrafią stworzyć niepowtarzalną, elegancką atmosferę wnętrza, nadając mu luksusowy charakter. Doskonała jakość materiału, dbałość o każdy szczegół, a także wygodę użytkownika sprawiają, że meble skórzane są luksusem, na który coraz częściej możemy sobie pozwolić. Czym zatem się charakteryzują?

W przemyśle meblarskim, jak w każdej branży związanej ze współczesnymi trendami, obserwuje się powroty określonych mód. Meble skórzane, niegdyś bardzo popularne, będące wyznacznikiem luksusu oraz przynależności do określonej klasy społecznej, na jakiś czas zniknęły ze sklepów. Teraz z powrotem święcą tryiumfy.

Charakterystyka

Przede wszystkim, największą zaletą skórzanych obić meblarskich, jest ich wyższa odporność na ścieranie – tłumaczy popularność tego typu obić przedstawiciel producenta mebli Mevis Furniture.

Meble tapicerowane szybciej się niszczą, głównie pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak ciecze, czy żrące substancje. Jakość oraz trwałość to podstawowe cechy skórzanych obić. Kolejną jest ich funkcjonalność, wygoda oraz komfort użytkowania i wypoczynku. Ważna jest także oryginalność, mająca swoje źródło w strukturze materiału. Typowe nieprawidłowości skóry, takie jak zmarszczki, zróżnicowana faktura czy błędy pigmentu powodują, że każdy taki mebel jest unikatowy. Ponadto skórzane obicia meblarskie pasują do każdego wnętrza; zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego, nadając się do pokoju dziennego oraz salonu. Ich estetyka sprawia, że przydają każdemu wnętrzu elegancki, luksusowy charakter.

Konserwacja

Aby jednak skórzane obicia meblarskie służyły nam jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio dbać, a konserwacja tego typu mebli powinna być bardziej staranna, aniżeli mebli tapicerowanych. Skóra z natury jest materiałem długowiecznym i bardzo wytrzymałym, jednak i ona z czasem zużywa się, miejscami blednie oraz traci elastyczność. W czasie użytkowania trzeba zatem uważać na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, starać się nie dopuszczać do powstania plam, uszkodzeń czy zadrapań. Zarysowania w równie poważnym stopniu ograniczają długotrwałe użytkowanie skóry. Oprócz wielu dostępnych na rynku preparatów do konserwacji oraz czyszczenia skór, warto pamiętać o prostych, domowych sposobach. Skórzane meble wymagają delikatnego traktowania; warto od czasu do czasu przetrzeć mebel miękką szmatką z płynem do mycia naczyń. W miejscach trudno dostępnych można użyć szczotki z miękkim włosiem.

Pomimo, że skórzane obicia wymagają nieco więcej uwagi, warto pomyśleć o ich zakupie, gdyż sprawią, że wnętrza naszych mieszkań będą wyglądać bardziej elegancko.