Żeby zbudować bezpieczne i wygodne schody w naszym domu, musimy wiedzieć, jakie warunki muszą one spełniać. Oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby takie schody wewnętrzne były nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne.

Schody wewnętrzne: wymiary

Wielkie znaczenie mają szerokość i wysokość.

Szerokość biegu schodowego w domu jednorodzinnym powinna wynosić od 80 do 120 cm, natomiast minimalna szerokość schodów zewnętrznych to 120 cm. Szerokość użytkową naszych schodów określimy, mierząc je pomiędzy zewnętrznymi krawędziami poręczy. Istnieje nawet wzór na obliczanie szerokości schodów wewnątrz budynku mieszkalnego: 2h + s = 60 do 65 cm, gdzie h to wysokość stopnia, a s to jego szerokość.

Optymalna (i jednocześnie najwygodniejsza dla użytkowników) wysokość stopnia powinna wynosić od 16 do 17,5 cm. Jeśli chodzi o stopnie prowadzące do piwnicy lub na poddasze, to ich wysokość nie powinna przekraczać 20 cm.

Rodzaj schodów

W domach jednorodzinnych najczęściej umieszcza się schody zabiegowe lub wachlarzowe (spiralne), ponieważ zajmują najmniej powierzchni użytkowej ze względu na brak spocznika. Są też pięknym elementem wystroju naszego mieszkania, jeżeli odpowiednio je zbudowaliśmy. Pamiętajmy zatem, że szerokość stopnia w drewnianych schodach zabiegowych powinna wynosić minimum 25 cm od zewnątrz, natomiast od wewnątrz powinna wynosić nie mniej niż 10 cm. Po środku szerokość wszystkich stopni powinna być taka sama.

Z kolei schody spiralne są łatwe w montażu i posiadają niezwykle efektowny wygląd, ale trzeba pamiętać, że otwór do takich schodów musi być co najmniej o 10 cm większy od średnicy schodów, gdyż w przeciwnym wypadku będzie nam się trudno po nich poruszać. W schodach kręconych stopnie również rozszerzają się od wewnątrz na zewnątrz, tak jak w przypadku schodów zabiegowych.

Schody drewniane są niezwykle piękne, ale i drogie, dlatego jeśli chcemy trochę zaoszczędzić, a nasze schody będą się znajdowały tuż przy ścianie, to możemy zdecydować się na schody z żelbetu, które mogą być równie piękne, jak te drewniane, jeśli wykończymy je drewnem właśnie bądź oryginalnymi płytkami ceramicznymi.

Rate this post