Czy to schody proste, czy to schody kręcone – każde mogą wyglądać nadzwyczaj pięknie. Kto wpadł na pomysł, żeby udekorować schody? Jeśli nie macie pomysłu, jak to zrobić, zapraszamy do lektury.

Ozdobne dywany

Najprostszym i najbardziej znanym pomysłem jest położenie dywanu na schody. Dywan może wić się przez całą długość schodów lub, podzielony na małe chodniczki, leżeć jedynie na poszczególnych stopniach. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą ewentualność, pamiętajmy, aby solidnie przytwierdzić dywan w rogu każdego schodka – musi być stabilny i nie suwać się, aby zapewnić bezpieczeństwo. Dywan może być zakończony równo z ostatnim stopniem, a może również sięgać o wiele dalej, tworząc usłaną ścieżkę. Chodnik wybieramy zależnie od naszych upodobań, rozmiar zaś zgodnie z wielkością schodów. Możemy wyłożyć dywanem całe schodki albo zrobić ścieżkę na samym środku schodów, pozostawiając wolne brzegi z obu stron.

Naklejki i litery

Innym sposobem na ozdobienie schodów jest zastosowanie różnorodnych motywów dekoracyjnych na schodkach nie z góry, ale z ich przodu. W tym celu stosuje się np. różnorodne naklejki. Mogą to być jednakowe naklejki na każdym ze schodków albo różne naklejki dowolnie umieszczone i tworzące jakąś historyjkę albo zabawny motyw. Podobnie, zamiast naklejek, możemy ozdobić schody napisami. Napisy mogą być różnorodne, symbolizować same litery albo tworzyć hasła i różne myśli.

Ozdoby na poręcze

Kolejnym elementem, który możemy ozdobić, są poręcze schodów. Wystarczy pozaczepiać na nich kwiaty, przeciągnąć światłowód albo pozawieszać kolorowe lampki. Jeśli lubimy efekty świetlne i chwile, gdy w naszym mieszkaniu panuje półmrok, takie rozwiązanie zapewni niesamowity klimat.

Świece i kwiaty

Ozdoby możemy również zwyczajnie umieścić na stopniach. Znajdźmy piękne świeczniki albo lampiony lub przygotujmy wystawne wazony z pięknymi kwiatami – ten mały szczegół naprawdę może nadać wnętrzu charakteru, sprawić, że poczujemy się we własnym mieszkaniu przyjemniej i cieplej, nada także wyjątkowego uroku i na pewno zwróci uwagę gości.

Piękna ściana

Nasze schody będą wyjątkowe również wtedy, gdy zadbamy o ścianę. Przemieszczanie się po schodach może okazać się wielką atrakcją, jeśli po drodze obejrzymy zachwycające malowidło, zabawną karykaturę, nietypowy wielki obraz, ramki z czarno-białymi fotografiami pokoleń albo fotorelację z ważnego wydarzenia. Możemy dodatkowo rozmieścić je tak na ścianie i w takiej kolejności, aby tworzyły całą historię w miarę przemieszczania się po schodach w danym kierunku.

Niesamowity sufit

Oprócz ścian do nietypowej aranżacji schodów możemy wykorzystać sufit. Ciekawie bez wątpienia zaprezentują się inspiracje kosmiczne i astronomiczne. Efekt gwieździstego nieba zapewnią ozdoby fluorescencyjne, naklejki, malowidła albo zwykłe żarówki. Malowniczy pejzaż na suficie albo obraz wychylających się do dołu postaci pozwoli uzyskać efekt głębi. Odważniejsi zdecydują się na bardziej zaskakujące pomysły. Co powiedzielibyście, gdyby sufit nad schodami przedstawiał… karykaturę?