Schody są jednym z najistotniejszych elementów aranżacyjnych zarówno w wielopoziomowych domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają połączenie poszczególnych pięter ze sobą, co ułatwia przemieszczanie się. Niestety, ograniczone miejsce w budynku mieszkalnym nie zawsze pozwala na umieszczenie standardowych schodów. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się schody kacze, które zajmują niewiele miejsca. Przeczytaj więcej o tym, czym dokładnie są schody kacze oraz gdzie powinno się je zamontować.

Schody kacze – zaoszczędź miejsce w swoim domu

Niewielka przestrzeń architektoniczna domów lub mieszkań często dyskwalifikuje obecność standardowych schodów. Są bowiem zbyt duże, a przez to zabierają jeszcze więcej wolnej przestrzeni. Schody prowadzące na poddasze lub na wyższą kondygnację mieszkań wielopoziomowych wymagają odpowiedniej konstrukcji, która przy poruszaniu się nie będzie problematyczna, a przy tym nie pomniejszy wnętrza. Warto wówczas pomyśleć o montażu schodów kaczych.

Nazwa schodów pochodzi od budowy ich stopni, po których wchodzenie przypomina kaczy chód. Ich cechą charakterystyczną są stopnie o różnej szerokości i wyprofilowane w sposób wyznaczający, od której nogi należy zacząć i kontynuować wchodzenie i schodzenie. Na każdym z nich mieści się tylko jedna stopa, co determinuje naprzemienny chód. Stopnie wytworzone są najczęściej z drewna sosnowego, bukowego lub dębowego i posiadają stalową konstrukcję. Niestandardowa budowa schodów kaczych sprawia, że są wąskie i strome, lecz w pełni bezpieczne. Zastosowana konstrukcja jest wygodna i przeznaczona również dla dzieci i osób starszych. W ramach zwiększenia bezpieczeństwa można zdecydować się na montaż tych schodów razem z balustradą.

Jak tłumaczy pracownik FUPH Stalex

Stopnie w schodach kaczych są tak wyprofilowane, aby zajmowały nawet 2 razy mniej miejsca niż stopnie w standardowych schodach. Właśnie to składa się na lekkość konstrukcji i sprawia, że są tak chętnie wybierane przez klientów.

Gdzie sprawdzą się schody kacze?

Schody kacze są chętnie wykorzystywane, jako połączenie z miejscami wnętrz, z których nie korzysta się zbyt często. Z tego względu, najczęściej stosowane są jako schody prowadzące na poddasze lub strych. Niemniej jednak mogą też stanowić dojście na antresolę lub na dodatkowy poziom w mieszkaniu. Wyraźnie przyciągają zainteresowanie i uatrakcyjniają wnętrze, dlatego nadadzą się także do salonu i korytarzy, gdzie zamontowanie standardowych schodów nie jest możliwe ze względu na niewielką przestrzeń. Małe wnętrza wymagają odpowiedniej aranżacji, którą należy powierzyć profesjonalnym firmom. Montaż schodów kaczych to również idealny element aranżacji w nowoczesnych apartamentach i loftach, stanowiący ozdobę i minimalistyczne uzupełnienie wnętrz.

Zalety schodów kaczych

Schody kacze posiadają lekką, metalową konstrukcję, która wpływa na ergonomię użytkowania. Sprawia to, że uzyskuje się zarówno wygodę korzystania ze schodów kaczych, jak i minimalizację zajmowanego miejsca. Schody kacze produkowane są na wymiar – firmy zajmujące się montażem schodów zbierają dokładne wymiary, dostosowując schody do możliwości funkcjonalnych domu lub mieszkania.

Do wyboru jest wiele różnych modeli tych schodów, co pozwala na indywidualne dostosowanie wyglądu do stylu wnętrza. Drewniana konstrukcja sprawdzi się idealnie w różnych rozwiązaniach aranżacyjnych mieszkań i domów. Jej lekkość idealnie wpasuje się zarówno w minimalistyczne, jak i rustykalne wnętrza. Konstrukcja drewniana jest znacznie stabilniejsza niż w schodach składanych, które mogą ulegać zniekształceniom i wygięciom.

Rate this post