Z założenia rolety mają za zadanie ochraniać wnętrze przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Jednak nowoczesne rozwiązania sprawiają, że można nimi regulować temperaturę we wnętrzu w domu, a do tego są one świetnym zabezpieczeniem przed włamaniem. W tym artykule postanowiliśmy wytłumaczyć, dlaczego rolety mają realny wpływ na bezpieczeństwo mienia.

Odstraszanie włamywaczy

Włamania najczęściej dokonywane są przez niezabezpieczone okna. Nawet hartowane szyby i solidne profile mogą nie stanowić wystarczającej przeszkody. Rolety będą stanowiły ich dodatkową ochronę. Przede wszystkim skutecznie zwiększają prywatność domowników. Jest to bardzo ważne, ponieważ złodzieje często obserwują domy nie tylko po to, żeby zauważyć, czy w środku jest coś wartościowego, ale także dlatego, by ocenić, jaką klasę reprezentuje dana rodzina i na tej podstawie dokonywać włamania.

Ekspert z salonu Domega w Poznaniu mówi: Nowoczesne rolety można wyposażyć w automatykę. Dzięki temu da się je zaprogramować w taki sposób, by samodzielnie opuszczały się i podnosiły o danej porze. Zasłonięte przez kilka dni okna informują, że nikogo nie ma w domu. Natomiast poruszające się rolety mogą zmylić to wrażenie. Jest także tryb, który poprzez czujniki przy próbie włamania uruchamia system alarmowy. Wtedy rolety samoczynnie się zamykają.

Czy wszystkie rolety zewnętrzne są antywłamaniowe?

Rolety zewnętrzne wyposażone są w specjalne napędy elektryczne z wieszakami blokującymi. Głównym zadaniem tych elementów jest niezawodne działanie, lecz dodatkowo uniemożliwiają one włamywaczowi podniesienie opuszczonego pancerza. Intruz musi mocować się z roletą, a to wydłuża czas jego działania. W dalszej kolejności ma on do pokonania okna i ewentualnie uniknięcie innych środków bezpieczeństwa. Choć rolety zewnętrzne same w sobie stanowią pewną ochronę, nie każdy model jest antywłamaniowy. Zwykłe rolety wykonuje się z aluminium, które ochroni np. przed aktem wandalizmu, ale niekoniecznie przed doświadczonym włamywaczem. Rolety antywłamaniowe mają wzmocnioną konstrukcję prowadnic uniemożliwiającą wygięcie profili, a także wzmocnienie w listwie dolnej, które zwiększa sztywność i stabilność pancerza.

Każda roleta może być przeszkodą

Rolety można uznać za antywłamaniowe, jeśli podczas włamania będą opierały się przez co najmniej 15 minut. Zwiększoną odporność na włamanie oznacza się klasą RC, która liczona jest od 1 do 6. Atesty bezpieczeństwa dla produktów sprzedawanych w Polsce wydaje Instytut Mechaniki Precyzyjnej. W klasach RC 1-2 ochrona dotyczy próby włamania przy użyciu prostych narzędzi. Kolejne klasy przewidują większe doświadczenie włamywaczy i narzędzia o dużo większej mocy. Tego typu rolety są produkowane z bardziej odpornych i masywnych materiałów. Produkty z najwyższej półki przewidziane są głównie do ochrony sklepów. Jednak wraz ze zwiększonym bezpieczeństwem wzrasta także cena zakupu, a to często jest barierą nie do przeskoczenia. Nawet rolety RC1 lub RC2 będą stanowić solidne zabezpieczenie dla naszego mienia. Z kolei zwykła roleta zewnętrzna nie będzie dużym utrudnieniem dla doświadczonego intruza, jednak może go odstraszać lub znacząco opóźnić włamanie.

Rate this post