Rolety zewnętrzne zapewniają bezpieczeństwo i wygodę. Nic więc dziwnego, że stały się rozwiązaniem bardzo chętnie stosowanym w domach rodzinnych.

Możemy je też spotkać w biurach, a nawet sklepach, ponieważ niektóre rolety zewnętrzne gwarantują wysoki poziom ochrony przed włamaniem. Obecnie rolety zewnętrzne stają się tak popularne, że zaczęli po nie sięgać także mieszkańcy bloków – bo właściwie czemu nie? Większość z nich można zamontować także w takich warunkach, a ich użyteczność sprawdzi się również w mieszkaniach. Zobacz, co musisz wiedzieć, wybierając rolety zewnętrzne dla siebie.

Rolety zewnętrzne – najważniejsze zalety

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Poniżej zebraliśmy te najważniejsze.

  • Termoizolacja. Rolety zewnętrzne izolują pomieszczenie od warunków panujących na zewnątrz. Ma to podwójne działanie: w zimie zatrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczenia, w lecie zaś nie dopuszcza ciepłego pomieszczenia do środka, pomagając obniżyć temperaturę wewnątrz.
  • Oszczędność. Ze względu na wyżej opisaną właściwość, rolety zewnętrzne pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie w zimie i klimatyzację w lecie.
  • Izolacja akustyczna. Rolety zewnętrzne tłumią odgłosy z zewnątrz, gwarantując ciszę i spokój domownikom.
  • Prywatność. W oczywisty sposób rolety zewnętrzne gwarantują nam prywatność, odcinając od ciekawskich spojrzeń z zewnątrz.
  • Bezpieczeństwo. Rolety zewnętrznezawsze stanowią dodatkową przeszkodę dla złodziei i innych niepowołanych osób. Na tę właściwość największy nacisk kładą rolety antywłamaniowe.

Rolety zewnętrzne – rodzaje

Zdecydowałeś się już na rolety zewnętrzne? Rodzaje tych systemów mogą wprawiać w zakłopotanie. Czy lepiej sprawdzą się rolety zewnętrzne podtynkowe, natynkowe czy może elektryczne? Podpowiadamy, które wybrać i dlaczego.

Rolety można podzielić według różnych kryteriów. Rolety zewnętrzne podtynkowe mogą być jednocześnie elektryczne (choć nie mogą być zarazem podtynkowe i natynkowe). Zazwyczaj pod uwagę bierze się sposób montowania oraz zasilania.

Zwracając uwagę na zasilanie, możemy więc wyróżnić rolety zewnętrzne elektryczne i manualne (obsługiwane manualnie). W przypadku rolet manualnych podnosi się je i opuszcza za pomocą odpowiedniej taśmy albo zwijacza korbowego – ręcznie. To mniej wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że rolety zewnętrzne ważą więcej od wewnętrznych. Rolety zewnętrzne elektryczne są natomiast sterowane za pomocą małego silnika elektrycznego. Niektóre z nich kontroluje się przełącznikiem klawiszowym, do innych dołączany jest pilot. W nowszych systemach typu smart można też kontrolować je za pośrednictwem aplikacji na telefon.

Pod względem sposobu montażu wyróżniamy rolety zewnętrzne podtynkowe oraz natynkowe. Wszystkie rolety zewnętrzne mają tak zwaną skrzynkę rewizyjną, czyli kasetkę, w której chowa się roleta (i ewentualnie silnik elektryczny). Rolety zewnętrzne podtynkowe i natynkowe różnią się umieszczeniem tej kasetki względem elewacji budynku. Rolety zewnętrzne podtynkowe to takie, w których skrzynka rewizyjna znajduje się pod tynkiem, jest niewidoczna z zewnątrz. To rozwiązanie dużo bardziej eleganckie, estetyczne. Jednak by było możliwe, trzeba o nim pomyśleć w czasie projektowania domu, ewentualnie remontu elewacji. W innych przypadkach dużo praktyczniejszym, a często jedynym możliwym (na przykład w blokach) rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne natynkowe, które można montować w dowolnym momencie właśnie na elewacji budynku.

Oprócz tego można jeszcze wybrać rolety zewnętrzne antywłamaniowe. Wszystkie rolety, jeśli zostaną opuszczone, utrudniają dostanie się do środka budynku przez okno i wszystkie mają jakąś klasę odporności określaną przez współczynnik o nazwie RC (zwykle RC2 albo RC3) i potwierdzoną certyfikatem. Jednak rolety zewnętrzne określane jako antywłamaniowe mają dodatkowe wzmocnienia listwy dolnej i prowadnicy. Często wybierane są do sklepów.

Rate this post