Nasz dom czy mieszkanie to miejsce, w którym odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną, zapraszamy przyjaciół. Musimy się tu czuć dobrze. Na szczęście to my kreujemy nastrój i atmosferę w miejscu, w którym mieszkamy. Pomagają nam w tym meble i dodatki, również rolety. Inne jednak zawiesimy w oknie w łazience, a inne w salonie. Jakie rolety wybrać do sypialni a jakie do kuchni?

Łazienka mniejsza od wszystkich

Łazienka to najbardziej intymne miejsce w domu, a okno jest głównym źródłem utraty prywatności. Roleta powinna więc odpowiednio komponować się ze stylem łazienki, a dodatkowo spełniać funkcję praktyczną. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy rolety zasuwane od dołu. Wówczas część światła słonecznego będzie do nas docierać od góry, a nie odsłonimy łazienki zbytnio przed światem. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zastosowanie rolet. Często piecyki gazowe, elektryczne lub pralki są montowane we wnękach, które nie zawsze są zabudowane. Możemy wykorzystać klasyczne rolety, żeby je zasłonić, szczególnie, jeśli spodziewamy się gości i nie chcemy prezentować tych urządzeń.

Jakie rolety do kuchni a jakie do sypialni?

To nie salon, ale kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Nawet największa kuchnia jest zawsze za mała, szczególnie na rzeczy, które chcemy mieć pod ręką. Nie chcemy więc tracić miejsca na parapecie. Jakie rolety do kuchni?

Po pierwsze takie, które przylegają do okna. Rezygnujemy więc z tych montowanych do ściany. Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę? Kuchnia jest miejscem, w którym gotujemy i wydziela się para wodna, tłuszcz osadza na powierzchniach, a często myjąc naczynia, chlapiemy wodą na otaczające meble i okno, jeśli jest w pobliżu. Uwzględniając charakter miejsca, zastanówmy się, jakie rolety do kuchni będą odporne na te sytuacje? Oczywiście wykonane z materiału odpornego na zabrudzenia lub dające się łatwo wyczyścić. Musimy więc mieć możliwość łatwego ich demontażu. Wybierzmy modele z nieinwazyjnymi uchwytami, które nie są umieszczane w kasetach.

A do sypialni?

Skoro już wiemy, jakie rolety do kuchni, zastanówmy się nad sypialnią. Jeśli zamierzamy w niej tylko spać, wybierzmy rolety zaciemniające, dzięki którym będziemy mogli odpoczywać również w dzień. Jeśli jednak sypialnia służy nam do innych celów, na przykład jako pokój dzienny, nie sprawdzi się ten model. W takiej sytuacji wybierzmy rolety dzień i noc. Są one wykonane z pasów, które wzajemnie na siebie zachodzą, dzięki czemu możemy regulować ilość światła, które dociera do naszego pomieszczenia.

Nie zapominajmy o pokoju dziennym

W przypadku salonu możemy pozwolić sobie na odrobinę fantazji w kwestii osłony okiennej. W nim funkcjonalnie sprawdzi się większość naszych pomysłów, a roleta może pełnić funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Mamy tu do wyboru rolety przepuszczające mniej lub więcej światła, w bogatej gamie kolorów i o różnych splotach tkaniny. Może jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to strona świata w którą skierowane jest nasze okno. Jeśli cały dzień padają na nie promienie słoneczne, pomyślmy o roletach wykonanych z tkanin odbijających światło. Dzięki temu powietrze w salonie nie nagrzeję się przesadnie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]