Drzwi zewnętrzne domu, mieszkania lub budynku użytkowego powinny być wyposażony w odpowiedni zamek – im wyższa jego jakość, tym większe bezpieczeństwo nieruchomości. Na rynku znajdziemy trzy rodzaje zamków stosowanych w drzwiach wejściowych.

Zamki wpuszczane

Ten rodzaj zamka stosowany jest najpowszechniej, również w drzwiach wewnętrznych. Zamki wpuszczane montowanie są wewnątrz płyty drzwi. Część z nich stanowi jeden mechanizm z zatrzaskiem oraz klamką, która go uruchamia. Zamki tego rodzaju mogą być obsługiwane za pomocą klucza lub pokrętła.

Zamki wierzchnie

Są to mechanizmy, które montuje się na wewnętrznej stronie drzwi – rozwiązanie to stosowane jest między innymi w przypadku drzwi, które są zbyt cienkie, by umieścić w nich zamek wpuszczany. Wyposażone są w metalową sztabkę, która wsuwa się w obejmę zamontowaną w ramie drzwi, blokuje ich otwarcie. Sztaba może być przesuwana ręcznie, chociaż często stosuje się mechanizm, wykorzystujący pokrętło. Zaletą tych zamków jest łatwy montaż na praktycznie każdych drzwiach oraz wysoka wytrzymałość na uszkodzenia.

Zamki wielopunktowe

Zamki wielopunktowe, nazywane również skrzynkowymi, posiadają kilka rygli, rozmieszczonych w różnych punktach drzwi – z boku oraz u góry i u dołu.  Wszystkie rygle uruchamiane są z pomocą jednego klucza, w tym samym momencie wsuwają się i wysuwają. Taki zamek stanowi znacznie większe zabezpieczenie drzwi przed niepowołanym otwarciem, gdyż wymaga sforsowania kilku, a nie jednego rygla. Zamki wielopunktowe najczęściej montowane są w drzwiach fabrycznie, późniejszy montaż jest zazwyczaj niemożliwy.

W budynkach ważnych instytucji, w których poziom bezpieczeństwa powinien być znacznie wyższy, stosuje się zamki cyfrowe oraz biometryczne, obsługiwane za pomocą linii papilarnych. Rozwiązanie to nie jest zbyt popularne w domach prywatnych, jednak możliwe do zastosowania. Ich zaletą jest fakt, że niepotrzebne staje się używanie klucza.

Profesjonalnym montażem, wymianą i awaryjnym otwieranie zamków zajmuje się firma Pogotowie Zamkowe ABC z Wrocławia.