Bogactwo rodzajów, form oraz stylów zachwyca klientów , którzy decydują się na zakup schodów wewnętrznych. Aby nie pogubić się w gąszczu różnych propozycji, warto najpierw przeprowadzić odpowiednią klasyfikację. Kiedy już bowiem będziemy wiedzieli, spośród jakich rodzajów schodów wewnętrznych możemy wybrać i czym każdy z nich się charakteryzuje, wówczas łatwiej będzie nam dopasować je do naszego wnętrza. 

Ze względu na materiał, z którego schody zostały zrobione, możemy wyróżnić schody wykonane ze stali nierdzewnej, szkła oraz drewna. Do produkcji tych ostatnich najczęściej wykorzystuje się klon, brzozę, jesion, dąb oraz buk. Bardzo często zdarza się, że atrakcyjność konkretnego projektu polega na połączeniu wymienionych materiałów, przez co schody wyróżniają się zarówno współczesnym designem, jak i nawiązaniem do tradycji. Dużo ciekawsza jest jednak ich klasyfikacja ze względu na kształt.

Schody dywanowe

Od lat obserwujemy rosnącą popularność schodów dywanowych – zdradza pracownik firmy Wróblewski Design, produkującej schody i balustrady – Są to nowoczesne schody samonośne, nie potrzebujące dodatkowych wsporników. Najczęściej wybierają je osoby, ceniące minimalizm oraz oszczędną formę.

Ich konstrukcja opiera się na śrubach, montowanych do elementów nośnych. Wyróżniająca je lekkość bierze się z kolei z braku belek policzkowych, dlatego są tak chętnie wybierane przez klientów. Nie przytłaczają wnętrza, delikatnie wpasowując się w tło.

Schody bolcowe

Kolejnym rodzajem nowoczesnych schodów wewnętrznych, równie chętnie wybieranym przez klientów, są schody bolcowe. Zawdzięczają one swoją popularność oryginalnej technice montażu, dzięki której mamy wrażenie, że są zawieszone w powietrzu. Montowane na dystansach ze stali nierdzewnej, zajmują mniej miejsca niż schody tradycyjne i kupowane są najczęściej przez klientów, ceniących nie tylko minimalizm oraz solidność, lecz również odważny, nowoczesny design.

Schody kręte

Najbardziej oryginalnym rodzajem schodów wewnętrznych pozostają schody kręte, które łączą w sobie wszystkie zalety schodów wewnętrznych. Jest to solidność wykonania, idąca w parze z nietypowym wyglądem, nadającym wnętrzu, w którym się znajdują, charakterystycznego uroku oraz klimatu. Dzięki zastosowaniu w nich stali nierdzewnej, tworzą lekką konstrukcję, doskonale nadającą się zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrz. Estetyka połączona z bezpieczeństwem użytkowania to ich główna cecha.