Dobry klimat w domu to zasługa przede wszystkim jego mieszkańców, ale nie ulega wątpliwości, że jakość powietrza, temperatura i wilgotność też mają na to wpływ. Klimatyzacja pozwala cieszyć się idealną temperaturą niezależnie od warunków na zewnątrz i czuć się komfortowo we własnym domu. Jakie rodzaje klimatyzacji są stosowane w prywatnych domach?

Charakterystyka klimatyzacji do domu

Klimatyzator przestaje być luksusem. Choć jeszcze nie można powiedzieć, że jest standardem, coraz więcej domów jest wyposażonych w system klimatyzacji. Dzięki temu domownicy oraz goście mogą cieszyć się stałą, w pełni kontrolowaną temperaturą, wilgotnością powietrza utrzymywaną w granicach idealnych dla naszego organizmu (między 40 a 60%), a oprócz tego zapewniony jest lekki ruch powietrza i jego regularna wymiana.

W zależności od naszych potrzeb i budżetu możemy pokusić się o różne typy klimatyzatorów. Te bardziej zaawansowane oferują oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów, dodatkowe chłodzenie na wyjątkowo upalne dni lub przeciwnie – moduł grzewczy, który sprawi, że klimatyzator będzie urządzeniem całorocznym.

Klimatyzator przenośny czy system multisplit?

Wśród klimatyzatorów domowych możemy wybierać między klimatyzatorami przenośnymi a tymi w systemie multisplit. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony i to, czy będzie nam dobrze służył, zależy od naszego modelu życia domowego.

Klimatyzatory przenośne stawiamy w pomieszczeniu i podłączamy do sieci. Wielkością są one porównywalne z krzesłem. Trzeba zatem przewidzieć dla nich miejsce. Mogą one nieco namieszać w małym pomieszczeniu. Klimatyzatory przenośne docenią osoby wynajmujące mieszkania – w razie przeprowadzki mogą one zabrać sprzęt ze sobą. Wadą klimatyzatora przenośnego jest to, że obsługuje on tylko jedno pomieszczenie. Jeżeli chcemy klimatyzować całe mieszkanie, musimy co jakiś czas przemieszczać urządzenie.

Ten ostatni problem rozwiązuje klimatyzacja typu multisplit, czyli kilka stanowisk działających i sterowanych niezależnie. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu możemy mieć inne warunki. Cała instalacja korzysta z jednego agregatu. System multisplit daje więcej swobody podczas eksploatacji, ale jest trudniejszy w montażu – potrzeba tu profesjonalistów (np. www.puchlodz.pl). Klimatyzacja tego typu jest dostosowana ściśle do danego mieszkania, więc jeżeli nie jesteśmy na swoim i nie wiemy, jak długo będziemy mieszkać w danym lokalu, lepiej wstrzymać się z decyzją o klimatyzacji multisplit. Sprawdzi się ona natomiast idealnie podczas projektowania naszego własnego wymarzonego domu.