Podstawa do blatu to… podstawa. Bez niej nawet najbardziej ekskluzywny i spektakularny blat jest niczym. Jakie są rodzaje i funkcje tych niezwykle istotnych elementów – o tym w poniższym artykule.

Funkcje podstaw do blatów

Podstawową funkcją każdej podstawy do blatu jest… bycie podstawą. To truizm, ale tak właśnie jest. To właśnie na podstawie spoczywa ciężar nie tylko samego blatu, który w zależności od wielkości powierzchni oraz rodzaju użytego materiału może być naprawdę spory. Oprócz samego blatu podstawa musi także cierpliwie dźwigać również wszystko to, co na nim się znajduje (a znając ludzką fantazję, może tam się znaleźć niemalże wszystko – od rzeczy lekkich, po te najcięższego kalibru). Druga funkcja dotyczy estetyki. Mówiąc wprost, podstawa powinna nie tylko ciężko pracować, lecz także przy tym świetnie wyglądać. Zarówno sama, jak i w zestawie z dołączonym do niej blatem.

Rodzaje podstaw do blatów

Podstawy do blatów mają najczęściej formę kolumny, u stóp której znajdują się cztery tzw. stopki służące do poziomowania stołu lub stolika. Niekiedy stopa podstawy ma kształt kwadratu lub prostokąta. Ta część podstawy ma kluczowe znaczenie, ponieważ to od niej zależy, czy cała konstrukcja stołu będzie stabilna, a co za tym idzie bezpieczna w użytkowaniu. Wyjątkowo okazale natomiast prezentują się stopy okrągłe, szczególnie gdy tworzą wraz z kolumną wizualną całość. Dodatkowego prestiżu potrafi nadać powierzchnia podstawy do blatu, a konkretnie jej barwa. Dlatego tego producenci oferują tutaj całą paletę możliwości: od jasnych, imitujących kolor stali, poprzez błyszczące chromowane, aż po pełne stonowanej elegancji czernie.

Ciekawym rozwiązaniem są podstawy uchylne pozwalające ustawić blat w pozycji pionowej, a docelowo – zaoszczędzić sporo miejsca, na przykład na czas transportu lub magazynowania większej liczby stołów. Oprócz podstaw warto zwrócić uwagę również na stelaże do biurek oraz stołów (np. konferencyjnych). Stelaże takie mogą być wyposażone w elektryczne systemy regulowania wysokości blatu, dzięki czemu użytkowanie tego rodzaju mebli jest nad wyraz komfortowe.

Jeśli zatem podzielacie naszą opinię, że bez solidnej podstawy ani rusz, wybierzcie się na wirtualny spacer po stronie sklepu internetowego Dominova i wybierzcie coś dla siebie. A jeśli będziecie mieć problemy z wyborem, skontaktujcie się z właścicielami firmy. Z przyjemnością udzielą Wam fachowych porad.