Wystrój domu wiele mówi o gustach domowników. Warto więc zadbać o każdy szczegół naszego mieszkania. Nieodłącznym elementem kojarzącym się z domem są drzwi wewnętrzne, które łączą i dzielą pomieszczenia, dają poczucie prywatności i izolują zarówno akustycznie, jak i termicznie.

Pierwsze kryterium – sposób otwierania

Drzwi wewnętrzne stanowią integralną część wnętrza mieszkania i wpływają znacząco na jego aranżacje. Warto ustalić uprzednio ustawienie mebli w pomieszczeniu, dobrać odpowiednie wymiary drzwi, a także określić ich zastosowanie – czy mają mniej lub bardziej izolować akustycznie, doświetlać pomieszczenie lub zapewniać jego intymność, a może najlepszym rozwiązaniem będą drzwi całkowicie przeszklone. Drzwi są tak różne, jak ich zadania, dlatego ważny jest również rodzaj ich otwierania. To kryterium pozwoli nam zawęzić w znacznym stopniu dobór odpowiednich drzwi wewnętrznych. Najpopularniejsze są rozwieralne, czyli lewe – otwierane lewą ręką, oraz prawe – otwierane ręką prawą. Takie drzwi wymagają więcej miejsca niż drzwi przesuwne, zachodzące na ścianę lub chowające się w niej, oraz składane, określane również jako harmonijkowe, ponieważ po złożeniu przypominają parawan. W sklepach możemy również znaleźć drzwi wahadłowe, które zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym.

Drugie kryterium – materiał

Kierując się materiałem na drzwi wewnętrzne mamy do wyboru drewno, płyty drewnopodobne, a także szkło. Drewno klejone jest tańsze i bardziej popularne niż drewno lite. Pełne drzwi drewniane są dobrym wyborem, kiedy potrzebujemy odgrodzić nimi pomieszczenia, w których potrzebujemy więcej intymności, np. sypialnię. Charakteryzują się wytrzymałością i odpornością. Najczęstszymi gatunkami drewna wykorzystywanymi w ich produkcji są: sosna, mahoń, dąb, buk i jesion. Zamiast prawdziwego drewna możemy także zastosować płyty drewnopochodne – wiórowe albo pilśniowe. Na rynku obecne są zwykłe, HDF (bardzo twarde) oraz MDF, które są najpopularniejszym materiałem na drzwi w Polsce. Coraz częściej są jednak wybierany drzwi szklane – tafla szkła jest w tym przypadku zabezpieczona ramą aluminiową lub drewnianą. O wyglądzie drzwi decyduje rodzaj szkła. Może być ono przezroczyste, matowe, witrażowe, barwione, hartowane, ornamentowe i klejone. Będą one znakomitym rozwiązaniem w pomieszczeniach, do których chcemy wpuścić nieco światła – w kuchni lub korytarzu. Ofertę drzwi z konstrukcją aluminiową można znaleźć na stronie internetowej firmy ALUMEX – T. Rojda, która od 20 lat specjalizuje się w produkcji stolarki aluminiowej.