Piękne wnętrza o indywidualnym charakterze są cenione już od starożytności. Właśnie wtedy ludzie zaczęli szukać sposobów dekorowania wewnętrznych ścian i sufitów za pomocą elementów dekoracyjnych o rozmaitych kształtach.

Nakładane na ściany wewnętrzne elementy dekoracyjne, wykonywane dawniej z gipsu lub żywic, a dziś głównie tworzyw polimerowych, nazywamy ogólnie sztukaterią – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego lesprit.pl. Na przestrzeni wieków zmieniały się mody i upodobania. Szczególną popularnością tego typu ozdoby cieszyły się w okresie renesansu i baroku, a dziś triumfalnie wracają na salony.

Elementy dekoracyjne na sufit

Sięgnięcie po sztukaterię do ozdobienia sufitu jest bardzo dobrym pomysłem i nie bez powodu najczęstszym zastosowaniem tego typu dekoracji. Duże, gładkie przestrzenie sufitu mogą wydawać się monotonne. Jeżeli nie chcemy, by lampa sufitowa była tu jedyną ozdobą, mamy do wyboru szeroki wachlarz elementów czysto ozdobnych.

Rozety i gzymsy

Najbardziej typową ozdobą sufitu są rozety. Zwykle w postaci koła lub elipsy, mogą osiągać rozmiary o średnicy od kilkunastu do kilkudziesięciu cm. Rozety bywają zdobione wymyślnymi motywami roślinnymi, koronkowymi lub – wręcz przeciwnie – prosta geometra wzoru może nawiązywać do stylu art deco.

Gzymsy z kolei możemy określić mianem dekorowanych listew, które mocuje się na styku ściany z sufitem. W zależności od tego, jaki charakter chcemy nadać wnętrzom, możemy sięgnąć po bogato zdobione gzymsy lub nieskomplikowane, gładkie listwy, idealne do wnętrz współczesnych.

Elementy dekoracyjne na ściany

Niezwykle bogata jest także oferta dostępnych dziś elementów dekoracyjnych do wykańczania ścian. Przyozdabiając wnętrze, możemy sięgnąć po rozmaite panele i listwy, a dodatkowo wybierać spośród mniejszych i większych dodatków. Ciekawą propozycję stanowią profile parapetowe, za pomocą którego zmienisz zwykły parapet w małe dzieło sztuki.

Sztukateria może też zastąpić ramy obrazów, czy zwieńczyć centralne punkty pomieszczenia, takie jak okna, lustra czy kominki. Obecnie dostępne są zarówno profile, listwy i pojedyncze elementy ozdobne, za pomocą których skomponujesz własne dekoracje, jak również gotowe obudowy kominkowe, nisze ścienne i wiele innych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]