Kluczowym elementem każdego garażu jest brama garażowa. To przez nią każdego dnia wyjeżdżamy, a potem wjeżdżamy, wracając do domu. Musi być funkcjonalna oraz solidna, przecież korzystamy z niej nawet po kilka razy na dzień. W jaki sposób odpowiednio wybrać jej rodzaj, abyśmy nie czuli się zawiedzeni?

Bramy uchylne

Do dwóch najpopularniejszych rodzajów bram garażowych zaliczają się bramy uchylne oraz segmentowe. Pierwsze z nich wyróżniają się skrzydłem, które porusza się po specjalnych rolkach zainstalowanych wewnątrz garażu. Wbrew pozorom nie trzeba wiele siły, aby je otworzyć. Poradzi sobie z nimi każda kobieta – sprężynowy mechanizm znacznie ułatwia posługiwanie się tym mechanizmem. Brama uchylna wymaga ok. 1,5 metra wolnej przestrzeni na podjeździe.

Bramy segmentowe

Bramy segmentowe z kolei składają się z połączonych ze sobą paneli, które są dodatkowo wypełnione pianką poliuretanową. Są bardzo szczelne, a ich otwieranie polega na poruszaniu skrzydła wzdłuż prowadnic. Obecnie stanowią najpopularniejszy rodzaj bram garażowych. Łączą w sobie wszystkie najważniejsze zalety bram uchylnych oraz bram rolowanych. Otwierane pionowo do wewnątrz garażu praktycznie nie zajmują miejsca na podjeździe, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet w garażach z bardzo małym podjazdem. Dodatkową zaletą bram segmentowych jest ich dostępność w wielu wariantach wzornictwa.

Decydując się na montaż bramy segmentowej warto zainwestować w taką, która posiada wbudowaną automatykę. Dzięki temu nasza brama stanie się dużo łatwiejsza w obsłudze i zwiększy się nasze bezpieczeństwo. Obecnie na rynku królują systemy automatyki trzech producentów: Wiśniowski, Nice i Somfy. Wszystkie urządzenia cechują się trwałością oraz jakością wykonania.

Bramy roletowe

Warto również powiedzieć kilka słów na temat bram roletowych. To bramy działające na zasadzie rolet. Zajmują najmniej miejsca, a do tego są bardzo wygodne w użytkowaniu. Posiadają w zestawie napęd elektryczny, z tej racji działają szybko i bezproblemowo.

A może ocieplana brama garażowa?

Jeśli nie chcemy marznąć we własnym garażu, powinniśmy zdecydować się na ocieplaną bramę garażową – mówi nasz rozmówca z firmy Bramex. Ocieplana brama zapobiega stratom ciepła i co istotne – można je zamontować nawet wtedy, kiedy nie planujemy ocieplenia całego garażu. Ostateczna decyzja należy do nas. Trzeba jednak pamiętać, aby zawsze wybierać sprawdzonego producenta, który zaproponuje rozwiązanie odpowiadające naszym potrzebom, a jednocześnie przedstawi propozycje automatyki do bram.