Brama garażowe jest niezwykle ważna nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego samochodu oraz domu, ale również komfortu użytkowania garażu. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów bram garażowych.

Bramy segmentowe

Bramy tego typu zbudowane są z kilku połączonych ze sobą, poziomych segmentów, które są za pomocą napędu otwierające wciągane na prowadnice pod sufit garażu. Obecnie jest to najpowszechniej stosowany rodzaj bramy garażowej. swoją popularność zawdzięczają one między innymi swojej wszechstronności – w czasie otwierania drzwi nie wychodzą poza zarys garażu, zatem można je montować nawet tam, gdzie podjazd jest bardzo krótki i zwykłe brama uchylna nie miałaby dość miejsca na pełne otwarcie. Są ponadto bardzo wygodne w użytkowaniu, estetyczne i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa

Bramy boczne

Podobnie jak bramy segmentowe, bramy boczne zbudowane są z połączonych ze sobą elastycznie paneli – różnicę stanowi fakt, że są one zorientowane pionowe, w czasie otwierana brama wsuwa się nie pod sufit, lecz na bok, wzdłuż jednej ze ścian garażu. Rozwiązanie to pozwala dostać się do garażu bez konieczności pełnego otwierania bramy – wystarczy nieco ją uchylić. Bramy boczne montowane są w garażach, w których ze względu na pochyłość stropu lub obecność innych instalacji nie można użyć innych rodzajów bram.

Bramy rolowane

Ten rodzaj bram również wykonany jest z poziomo ułożonych, połączonych ze sobą elementów – o ile jednak segmentów w bramie segmentowej jest ich tylko kilka, to w bramie rolowanej jest ich znacznie więcej, ich szerokość wynosi zaledwie kilka centymetrów. Podczas otwierania brama nie jest wsuwana pod strop, lecz nawijana na rolkę zamontowaną nad drzwiami garażowymi. Bramy tego rodzaju najczęściej stosowane są w garażach, w których nie ma możliwości montażu pełnej bramy segmentowej, np. ze względu na brak miejsca pod sufitem. Wysokiej jakości bramy rolowane znajdziemy w ofercie firmy Omega PHU.

Bramy uchylne

To najstarszy ze wszystkich rodzajów bram – czasem nazywa się je również bramami płytowymi, gdyż wykonane są z jednego, sztywnego kawałka materiału. Odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością, jednak, w trakcie otwierania brama wychodzi poza obręb garażu – z tego powodu nie nadają się one do montażu w miejscach, w których nie ma dość miejsca na podjeździe.