Osoby niepełnosprawne bardzo cenią sobie własną samodzielność. Szczególnie dotyczy to czynności codziennych, takich jak korzystanie z toalety. Aby dać im możliwość załatwiania własnych potrzeb bez pomocy osób z zewnątrz, konieczne jest jednak stworzenie w toalecie odpowiednich dla nich warunków. Chodzi tu między innymi o montaż poręczy.

Do czego służą poręcze w toaletach?

Solidne, metalowe poręcze to niezbędny element wyposażenia każdej toalety dla osób niepełnosprawnych. Ich zadanie jest proste – służą one jako oparcie podczas korzystania z urządzeń toaletowych.

– Podstawą są poręcze usytuowane w pobliżu sedesu – mówi przedstawiciel firmy Linea Trade – Dzięki nim osoba poruszająca się na wózku lub o kulach, ale posiadająca sprawne ręce, może bez niczyjej pomocy, w sposób bezpieczny usiąść na sedes i wstać z niego lub przenieść się z powrotem na wózek. Bez takiego wyposażenia korzystanie z toalety byłoby znacznie trudniejsze i znacząco zwiększałoby ryzyko wypadków.

Poręcze mogą pełnić również funkcje dodatkowe. Elementy montowane przy sedesach często wyposażane są w zawieszki na papier toaletowy, dzięki czemu jest on lepiej dostępny, z kolei te montowane przy umywalkach mogą posłużyć również jako wieszak na ręcznik. 

Szeroki wachlarz rozwiązań

Uchwyty toaletowe dla niepełnosprawnych to bardzo rozległa kategoria produktów, różniących się między sobą przede wszystkim kształtem oraz możliwościami montażu. Standardowym rozwiązaniem są uchwyty podwójne o kształt litery, mocowane do ścian  po obu stronach sedesu. Jeśli z jakiegoś powodu takie produkt nie może zostać zainstalowany, proponowane są inne, np. podłużne uchwyty mocowane równolegle do ściany lub uchwyty stojące, które przytwierdza się do podłogi – dobór produktu w dużej mierze zależy od uwarunkowań w toalecie, a także od potrzeb użytkowników. Powszechnie spotykanym rozwiązaniem są również uchwyty składane, które można w razie potrzeby unieść, by nie utrudniały skorzystania z toalety.

Zalety uchwytów

Uchwyty toaletowe, takie jak te dostępne w ofercie firmy Linea Trade, wytwarzane są z wysokiej jakości stali. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe na obciążenia – każdy produkt przed trafieniem do sprzedaży przechodzi test na obciążenia do 120 kilogramów. Dzięki temu nie ma ryzyka, że zniszczy się w trakcie eksploatacji pod wpływem ciężaru opierającej się na nim osoby. Dodatkowo uchwyty zabezpieczane są przed wpływem wilgoci obecnej w toalecie, która mogłaby przyczyniać się do ich korodowania.

Rate this post