Drzwi wewnętrzne to rodzaj drzwi, służący przede wszystkim do zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony prywatności, a także podzielenia konkretnych przestrzeni. Można wyróżnić dwa typy drzwi wewnętrznych. Pierwszy z nich to drzwi wewnątrz lokalowe, czyli te, które oddzielają od siebie poszczególne pokoje, drugi zaś to drzwi wejściowe do mieszkania, oddzielające poszczególne apartamenty od wspólnego korytarza. Przekonaj się, jakie parametry cechują standardowe drzwi wewnętrzne, a także używane przy ich montażu ościeżnice.

Wysokość drzwi

Jednym z podstawowych parametrów opisujących przedmioty, w tym także drzwi jest wysokość. Wysokość drzwi wewnętrznych wynosi standardowo 203 centymetry. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj istnieje możliwość zamówienia modelu o wysokości większej niż standardowa. Można także skrócić drzwi do niezbędnego wymiaru, jeśli o kilka centymetrów podniósł się na przykład poziom ułożonej pod nimi posadzki. Nie należy jednak zapominać, że drzwi, w których zostały wykonane przeszklenia, mogą nie być łatwe do przekształceń. Przycinanie elementów szklanych jest bowiem bardziej problematyczne, a czasami niemożliwe.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący producenta okien i drzwi drewnianych ABA Wiktorczyk: W przypadku problemów z dopasowaniem drzwi do otworu na nie przeznaczonego, często lepiej jest podkuć ścianę i podnieść ościeżnicę, niż skracać drzwi. Może być to rozwiązanie nie tylko mniej czasochłonne, ale także bardziej bezpieczne i estetyczne.

Szerokość drzwi

Innym ważnym parametrem w przypadku drzwi jest ich szerokość. Zaleca się, aby drzwi wykorzystywane do oddzielenia pokoju, kuchni bądź łazienki od przedpokoju lub innych pomieszczeń, miały szerokość 80 cm. Takie rozwiązanie zapewni użytkownikom lokalu wygodne przechodzenie. Nieco węższe drzwi wewnętrzne stosowane są przy pomieszczeniach gospodarczych, garderobie oraz spiżarni. Omawiając podstawowe parametry drzwi wewnętrznych, nie należy zapomnieć o minimalnych wymiarach drzwi.

Te przeznaczone do tak zwanych pomieszczeń mokrych, a więc do łazienki, kuchni oraz pralni powinny cechować się wymiarami 80 x 200 cm. Co więcej, w drzwiach tego typu powinno występować podcięcie wentylacyjne. Standardowo skrzydła drzwi przesuwnych mają szerokość od 80 do 100 centymetrów.

Warto jednak zaznaczyć, że szerokość przesuwnych drzwi o dwóch skrzydłach nie może przekraczać 240 cm. Z kolei szerokości skrzydeł drzwi uchylnych może przybierać różne wartości. Może być to zarówno 60, 70, jak i 90 lub 100 centymetrów.

Ościeżnice

Stałe ościeżnice drzwiowe mają szerokość sześciu lub dziesięciu centymetrów. Te regulowane mogą zostać dopasowane do ściany o każdej grubości. Podczas ich zakupu należy pamiętać o tym, że zewnętrzne wymiary ościeżnic powinny być mniejsze o 1,5 centymetra od wymiarów ościeża. Jest to spowodowane koniecznością wypełnienia wolnej przestrzeni pomiędzy dwoma elementami przy pomocy pianki montażowej.

Rate this post