Ile ludzi ma jeszcze mieć ubytki słuchu, zanim zrozumiemy, że na wszelkie sposoby trzeba walczyć z hałasem, który ma niezwykle negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie i samopoczucie. Wydaje się, że choć trochę jego negatywne oddziaływanie mogą niwelować odpowiednio wyposażone okna. Pewne rozwiązania więc leżą w zasięgu Twojej ręki, wystarczy po nie sięgnąć.

Bombardowanie dźwiękami

Hałas, jako nieprzyjemne dla ucha dźwięki, naciera na nas ze wszystkich stron, zwłaszcza jego natężenie wzrasta w przypadku dużych aglomeracji miejskich. Ludzie poddani notorycznie głośnym odgłosom zapadają na wiele poważnych chorób. Natomiast przy hałasie 70dB-85dB obserwuje się już trwałe uszkodzenia narządu słuchu. Jak wiadomo, w naszym kraju najbardziej zagrożeni są mieszkańcy z terenów Górnego Śląska. Do tego stopnia skutki obcowania z hałasem są poważne, że mówi się, że u 30 na 100 mieszkańców spowoduje to skrócenie życia nawet o 8-10 lat.

Wydaje się, że państwo robi wiele, aby przeciwdziałać efektom uciążliwych dźwięków, gdyż reguluje tę kwestie poprzez odpowiednie rozporządzenia. Zgodnie ze standardami Unii Europejskiej, do których ma się również dostosować Polska, trzeba przede wszystkim ograniczać zbyt hałaśliwy ruch drogowy i eliminować głośne środki transportu, maszyny i wszelkie urządzenia. Co na to rozwiązania technologiczne?

Zbawienne okna

Producenci postarali się wyposażyć nas w coś, co będzie skutecznie nas broniło przed hałasem. Okna izolowane akustycznie to rozwiązanie, które powinno bić dziś rekordy popularności. Jak można zaobserwować, na szczęście coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę z ich zbawiennych korzyści.

W żadnym wypadku nie powinnyśmy oszczędzać na naszym zdrowiu, a więc nie oszczędzajmy też na montażu okien o podwyższonej izolacyjności akustycznej, zwłaszcza w miejscach silnie narażających nas na hałas. Skrzydła okienne tego typu okien składają się bowiem z dźwiękoszczelnej szyby. Posiada ona wysokie możliwości pochłaniania dźwięku dzięki jej laminowaniu, a więc za sprawą jej pokrycia specjalnymi foliami polepszającymi akustyczność.

Broniąc się przed hałasem, sprawdzajmy również, czy oferowane nam okna będą pomocne w starciu z tym poważnym wrogiem. Po pierwsze: czy rzeczywiście posiadają atesty, które by potwierdziły ich akustyczne właściwości (odpowiedni poziom współczynnika izolacyjności akustycznej).

Dźwiękoszczelne ulepszenia

Izolacyjność akustyczna okna zależy zarówno od rodzaju materiału, z którego jest ono skonstruowane, jak i od budowy szyby zespolonej. O jego właściwych parametrach decyduje również choćby profil, rodzaj okucia, a więc cechy ramy oraz na pewno też – sposoby uszczelnienia. Wreszcie istotny okazuje się również prawidłowy montaż okna, zwłaszcza dokonany przez ekipę specjalistów.

Istnieją też dodatkowe zabiegi służące wzmocnieniu właściwości okna, które pozwolą chronić nas przed hałasem. Możemy dla przykładu zwiększyć masę szkła. Staje się to możliwe dzięki wstawieniu co najmniej jednej szyby charakteryzującej się dużym ciężarem powierzchniowym. Stosuje się też choćby asymetryczną budowę szyby zespolonej (grubość tafli 4 i 6mm) czy wypełnia się gazami tłumiącymi przestrzenie między szybami. Na rynku zaś pojawiła się także pianka montażowa doskonale izolująca niepotrzebne dźwięki.

Gdy zastosujemy systemy okienne tłumiące hałaśliwe odgłosy, w naszym domu poczujemy się jak w oazie spokoju. Dlatego choćby warto już biec wymienić okna!