Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią opady śniegu. By nie dać się zaskoczyć, tej stosunkowo uporczywej porze roku warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, jakim ją odśnieżarki. Ich wybór uzależniony jest od wielu czynników m.in. od obfitości opadów śniegu oraz od powierzchni naszego ogrodu. Rynek oferuje nam szereg coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań i sprzętów. Dzięki temu na pewno znajdziemy taki model odśnieżarki, który spełni w 100% nasze oczekiwania. Możemy, zatem zapomnieć o żmudnym i nieprzyjemnym odśnieżaniu tradycyjną metodą, czyli przy pomocy łopaty. Niemniej jednak, co wybrać – odśnieżarkę spalinową, czy odśnieżarkę elektryczną?

Odśnieżarki elektryczne – cechy charakterystyczne

 

Odśnieżarki elektryczne doskonale sprawdzą się podczas odśnieżania na niewielkim metrażu. Niestety te modele ze względu na rodzaj zasilania mają ograniczony zasięg pracy. Jeżeli decydujemy się na odśnieżarkę elektryczną powinniśmy mieć na uwadze to jak długi kabel posiada dany sprzęt oraz to, jak daleko oddalone jest źródło zasilania w naszym ogrodzie, czy posesji. Odśnieżarki elektryczne ze względu na wbudowany silnik o niższej mocy mają zdecydowanie mniejszą wydajność niż odśnieżarki spalinowe. To, dlatego sprawdzają się najlepiej na małych powierzchniach i nie są częstym wyborem firm komunalnych zajmujących się odśnieżaniem i porządkowaniem terenów np. dla dużych zakładów pracy. Jednocześnie ze względu na mniejszą wydajność odśnieżarki elektryczne nie są wstanie usunąć wysokiej warstwy śniegu – najlepiej poradzą sobie z 30 cm pokrywą śnieżną. Co jest jednak dużym atutem – odśnieżarka elektryczna jest lekka, a praca z nią zamiast przykrym obowiązkiem staje się przyjemna i komfortowa. To dobry wybór w przypadku, jeśli często obsługiwać będzie ją kobieta bądź osoba starsza. Nie zawiodą się także te osoby, którym zależy na życiu zgodnym z wartościami ekologicznymi, bowiem odśnieżarka elektryczna nie wydziela spalin. Ponadto tego typu odśnieżarki docierają w nawet najbardziej trudne do odśnieżenia zakamarki, przy czym pracę z tym sprzętem ułatwia fakt, że jest niewielki, dzięki czemu dobrze się go prowadzi i manewruje nim. Odśnieżarki elektryczne są ciche, stosunkowo tanie, a ich konserwacja nie sprawia żadnych większych problemów.

Odśnieżarki spalinowe – co je wyróżnia?

 

Odśnieżarki spalinowe sprawdzą się zarówno na prywatnych posesjach, jak i w rękach prywatnych firm. Tego typu odśnieżarki dopasowane są do różnych potrzeb. Najmniejsze modele adresowane do użytku domowego będą posiadały podobne lub nieznacznie lepsze parametry techniczne w stosunku do wersji elektrycznych. Ze względu na to, że odśnieżarki spalinowe są ciężkie trudniej się nimi manewruje. Niemniej jednak mają zdecydowanie większy zakres pracy niż odśnieżarki elektryczne. W przypadku odśnieżarek spalinowych nie ogranicza nas kabel, czy dostęp do źródła zasilania. Możemy wybrać spośród modeli z napędem i bez napędu. Odśnieżarki spalinowe niestety cechuje hałas podczas wykonywania pracy.

Co wybrać odśnieżarki spalinowe, czy elektryczne?

 

Wybór odpowiedniej odśnieżarki zależy w dużej mierze od tego, czy mamy dostęp do źródła zasilania, czy nie i czy powierzchnia, którą będziemy odśnieżać jest mała, czy duża. Jeżeli mała, a dostęp do zasilania jest, wówczas najlepiej wybrać odśnieżarkę elektryczną. Spełni ona swoją rolę w 100%. Jeśli jednak mamy większy obszar do odśnieżenia, a na dodatek nie posiadamy dostępu do źródła zasilania, wówczas jedynym rozwiązaniem okaże się odśnieżarka spalinowa. W takim przypadku należy dobrać model z odpowiednią do obszaru szerokością roboczą. Większa pozwoli szybciej usunąć śnieg, mniejsza umożliwi lepsze manewrowanie sprzętem. To, na co powinniśmy również zwrócić uwagę, to zasięg odrzutu śniegu. Jeżeli będzie zbyt mały, spowoduje to, że będziemy musieli kilka razy odśnieżać to samo miejsce. Warto zakupić taką odśnieżarkę, która posiada wsteczny bieg. Ponadto producenci odśnieżarek zadbali także o to, by użytkownik podczas pracy miał zapewniony maksymalny komfort, dlatego na rynku dostępne są odśnieżarki spalinowe oraz odśnieżarki elektryczne, wyposażone są w szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych, jak np. podgrzewane siedzenie i rączki oraz dodatkowy osprzęt.

[avg] ([per]) [total] vote[s]