Na rynku odkurzaczy przemysłowych, czyli urządzeń specjalistycznych i nie tylko , mamy ogromny wybór. Poszukując odkurzacza musimy kierować się potrzebami, i w bardzo wyjątkowy sposób oprzeć się na doradztwie sprzedawcy.

Na rynku odkurzaczy przemysłowych, czyli urządzeń specjalistycznych i nie tylko , mamy ogromny wybór. Poszukując odkurzacza musimy kierować się potrzebami, i w bardzo wyjątkowy sposób oprzeć się na doradztwie sprzedawcy.

Tego typu urządzeń nie można kupować w marketach, gdyż nie otrzymamy tam fachowego doradztwa, a wypadku złego doboru może okazać się, że zakup będzie bardzo nietrafiony. Wracając do potrzeb. Odkurzacze przemysłowe dzielą się na maszyny przeznaczone do pracy ze szlifierkami do gipsu, do czyszczenia kominków i piecy, do czyszczenia basenów, czy podłóg w halach lub magazynach czy warsztatach. Występują również modele przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń w biurach i są to tzw. ciche odkurzacze.

Producenci odkurzaczy przemysłowych

Przodujący producenci takich urządzeń to m.in. włoski Lavor, włoskie Annovi Reverberi, holenderski Euromac, czy angielski Stanley , który dopiero co wypuścił najnowszą serię małych odkurzaczy przemysłowych z serii Boris, czy JJM. Kiedy już wiemy do czego takie urządzenie chcemy zastosować, należy zwrócić uwagę na jego budowę, pochodzenie, wyposażenie, oraz rodzaj dobranego filtra, jak również moc ssania. Odkurzacze przemysłowe LAVOR to odkurzacze produkowane z przeznaczeniem do tak zwanego potocznie gipsu, czyszczenia kominków czy basenów i tu w pełni mowa o serii domowej.

Flagowe modele to Lavor Freddy 4w1 do czyszczenia mokrych i suchych powierzchni , kominka, oraz z funkcją dmuchawy, Lavor Ashley Combo 4w1 z podwójnym zbiornikiem 2x14L z własnym separatorem czy Lavor Swimmy do czyszczenia basenów z długim 5 metrowym wężem ułatwiającym pracę. Odkurzacze wyposażane są w najwyższej jakości filtr Hepa do wyłapywania bardzo drobnych zanieczyszczeń. Posiadanie takiego systemu filtracji nie dosyć, że zapobiega uszkodzeniu się silnika to dodatkowo wydłuża trwałość odkurzacza przemysłowego.

Włoska firma Lavor zadbała również o przemysł to jest Hale produkcyjne, czy magazyny i pomieszczenia wielkopowierzchniowe wypuszczając odkurzacze z serii profesjonalnej Lavor Windy dwusilnikowy i Lavor Windy trzysilnikowy. Są to bardzo mocne dwu i trzyturbinowe odkurzacze z ogromnymi 65-80 litrowymi zbiornikami na specjalnych wózkach ułatwiających ich transport. Odkurzacze idealnie sprawdzają się w ciężkich warunkach, posiadają specjalne filtry membranowe , które możemy prać, co pozwala ekonomicznie korzystać z odkurzaczy. Włoski Lavor to również domowe i profesjonalne odkurzacze piorące. Jak każdy, niejednokrotnie zastanawiamy się gdzie się udać aby wyprać na przykład tapicerkę w swoim samochodzie.

Lavor – wysokiej klasy odkurzacze przemysłowe

I tu z pomocą przychodzi Lavor GBP20, niewielki odkurzacz piorący w cenie 700zł, który oprócz funkcji prania ma również funkcję zwykłego odkurzacza. Dzięki temu jesteśmy we własnym zakresie wykonać wszystkie prace związane z wyczyszczeniem naszego pojazdu. Odkurzacze piorące to nie tylko tak zwana domówka, to również profesjonalna seria plasująca się w przedziałach cenowych od 2000zł do 3500zł. Są one wyposażone duże zbiorniki na chemię, co powoduje , że nie musimy, używając ich usługowo, co chwilę dopełniać chemii. Na terenie Polski firma Lavor oferuje pełne wsparcie serwisowe, które można uzyskać w firmie Kanwod-Invest ze Śremu pod Poznaniem. Firma Kanwod Invest oferuje również pełen zakres akcesoriów dodatkowych co nie jednemu z nas może się bardzo spodobać, kiedy na przykład szukamy innej ssawki niż proponowana w zestawie.

Holenderska firma Euromac proponuje nam flagowy, i chyba najbardziej popularny na rynku model odkurzacza do tak zwanego gipsu a jest nim Eurom Force 1420s. To niewielkie cudo, posiada 20 litrowy zbiornik ze stali nierdzewnej, 1400W mody, wysokie podciśnienie ssące , gniazdo na elektronarzędzia, oraz wbudowany mechaniczny otrząsacz filtra, i sam duży filtr hepa. Odkurzacz osobiście testowaliśmy przy wierceniu dziur w ścianach i szlifowaniu. Przed testem zostaliśmy poinformowani iż w naszym obowiązku leży zastosować specjalny flizelinowy worek filtracyjny do pyłów klasy M. Rzeczywiście czytając artykuły o drobnych pyłach, wyjaśniane jest tam zastosowanie takiego systemu filtracji w celu zabezpieczania odkurzaczy przed natychmiastowym uszkodzeniem.

Początkowo niedowierzanie użyliśmy Force 1420s bez takiego worka i rzeczywiście przy szlifowaniu, silnik spalił się po 1 minucie. Dzięki uprzejmości firmy Kanwod ze Śremu otrzymaliśmy kolejny model , który już sprawdzaliśmy właśnie z takim workiem. Po pierwsze odkurzacz się NIE SPALIŁ, po drugie przez 2 godziny pracy nie stracił ani trochę na mocy. Uznaliśmy , że coś w tym musi być. Kolejny model jaki proponuje holenderska firma Euromac to EUROM FORCE VACUUM CLEANER. Model z 14 metrowym kablem, z wyciszanym silnikiem i specjalnymi gumami zabezpieczającymi obicia ścian podczas jego transportu przy pracy. Jak się okazało jest to specjalny model produkowany pod pracę w biurach czy miejscach narażonych na nie możność zakłócania pracy innych wokół.

Odkurzacz sprawdza się fantastycznie, ciche kółka prowadzące ssawki pozwalają na pracę nawet w godzinach urzędowania pracowników. Długi kabel zasilający pozwala na komfortową nie przerwaną ciągłą pracę bez konieczności przepinania w inne gniazdka. Firma Euromac wyposażyła odkurzacz w specjalny filtr hepa i worki papierowe , które są ogólnodostępne w cenie 29zł za 5 sztuk a sam odkurzacz to kwota nie przekraczająca 500zł. Na rynku nie ma lepszego modelu do zastosowań usługowych lub domowych.

Stanley to również odkurzacze przemysłowe bezworkowe które w roku 2016 uzyskały ogromne uznanie wśród klientów europejskich. Seria JJM czy model Boris lub J. Baptiste to modele idealnie nadające się do zastosowań na przykład w garażach warsztatach czy usługowych. Odkurzacze marki Stanley wyróżnia bardzo bogate wyposażenie w którym znajdziemy między innymi ssawkę długą giętką szczelinową, czy szeroką lub wąską podłogową do suchych i mokrych powierzchni.

Wyposażenie odkurzaczy przemysłowych

Producent wyposaża również te modele w worki do filtrowania drobnych pyłów wielokrotnego użytku. Worki pochodzą z serii ALAN, czyli do najbardziej agresywnego pyłu. Wszystkie modele wyposażone są również w zbiorniki ze stali nierdzewnej co bardzo komfortowo wpływa na pracę z mokrymi powierzchniami nie powodując korozji po długotrwałym użytkowaniu. Odkurzacze i wszystkie ich serie możemy znaleźć w ofercie firmy Kanwod Invest ze Śremu pod Poznaniem, specjalizującej się w sprzedaży urządzeń i maszyn przemysłowych. Ceny plasują się na poziomie od 400zł do 2000zł w zależności od wyposażenia i przeznaczenia odkurzacza przemysłowego.

Podsumowując jak wspominaliśmy na początku artykułu, bardzo ważnym przy zakupie odkurzacza przemysłowego jest precyzyjne określenie do czego będzie używany. Tylko wtedy jesteśmy w stanie określić czy możemy urządzenie używać bezworkowo i opierać się na sile filtra Hepa czy musimy stosować specjalistyczne worki filtrujące do pyłów klasy M. Warto też zwracać uwagę na budowę , moce i akcesoria proponowane przez producentów, jak również na kraj pochodzenia , gdyż są to urządzenia wykorzystywane zarówno do domowych zastosowań jak i specjalistycznych i usługowych.

Duży wybór odkurzaczy przemysłowych znajdziemy w KT-24.

[avg] ([per]) [total] vote[s]