Drzwi są jedną z wizytówek domu lub mieszkania, będąc pierwszym elementem, z jakim styka się osoba wchodząca do ich wnętrza. Poza walorami użytkowymi, w tym niezawodnością i łatwą obsługą powinny zapewniać dobry poziom bezpieczeństwa. Ważne także, żeby charakteryzowały się atrakcyjnym wyglądem i były dopasowane zarówno do koloru elewacji, jak i bryły budynku oraz aranżacji wnętrza.

Dlaczego drzwi zewnętrzne są tak ważne?

Wnętrze domu jednorodzinnego czy mieszkania stanowi przestrzeń, która zapewnia użytkownikom prywatność, będąc miejscem do wypoczynku i życia rodzinnego. Musi ona być właściwie zabezpieczona przed intruzami mogącymi naruszyć spokój domowników oraz stanowić zagrożenie dla nich albo ich mienia. Najlepszym sposobem na ochronę będzie montaż odpowiednio dobranych drzwi. Na Dolnym Śląsku fachowe doradztwo przy wyborze oraz sprawny montaż oferuje firma Okna-Mikołajczyk, specjalizująca się w dostarczaniu stolarki otworowej, w tym również okien oraz bram garażowych i przesłon okiennych.

Najważniejsze cechy drzwi wejściowych

Jednym z podstawowych wymogów, jeżeli chodzi o drzwi zewnętrzne, jest odpowiedni poziom ochrony przed włamaniem. Dobre drzwi będą utrudniały, dostanie się do wnętrza osobom niepowołanym, a jednocześnie okażą się niezawodne w użytkowaniu i trwałe. W miejscach, gdzie ryzyko jest szczególnie wysokie, najlepiej zdecydować się na drzwi ze specjalnymi wzmocnieniami. Najczęściej będą to elementy zapobiegające wyważeniu. Przydatne mogą się także okazać umieszczone w skrzydle pręty utrudniające jego przecięcie oraz odpowiednie okucia – znajdujące się po wewnętrznej stronie zawiasy oraz atestowane zamki.

Nie można zapominać, że drzwi wejściowe do budynków wolnostojących muszą być odporne na warunki atmosferyczne, w tym przede wszystkim na opady i mróz. Równie ważna będzie izolacyjność zastosowanego wypełniania, chroniąca przed ucieczką ciepła. Zarówno w przypadku domów, jak i mieszkań istotne będzie dobre tłumienie hałasu. Drzwi powinny również odznaczać się atrakcyjnym wyglądem. Dobrym ich uzupełnieniem będą przeszklenia, wyraźna faktura widoczna na skrzydle albo specjalne przetłoczenia czy też dopasowany kolor. Uwagę należy także poświęcić klamkom i przydatnemu zwłaszcza w mieszkaniach wizjerowi.

Szeroki wybór drzwi zewnętrznych oferuje firma Okna-Mikołajczyk. Dostępne są zarówno drzwi drewniane, jak i stalowe w różnych szerokościach i wykończeniach, również z otwieranymi lub stałymi dostawkami. W proponowanym asortymencie znajdują się m.in. modele produkowane przez KTM, PARAMAX oraz DOORSY.

[avg] ([per]) [total] vote[s]