Decydując się na system automatycznego sterowania bramą, warto wybrać produkt jednego z liderów w tej branży. Dzięki temu w razie ewentualnych usterek nie znajdziemy się w sytuacji, w której trzeba długo czekać na serwis lub też trudno jest dostać potrzebne części zamienne. Producenci automatyki do bram nie reklamują się tak szeroko jak choćby ci z sektora RTV albo AGD. Poniżej przedstawiamy więc kilku czołowych graczy na rynku.

Hörmann

Bezsprzecznie największym producentem w Europie jest firma Hörmann. Założona w 1935 r. przez Augusta Hörmanna, do dziś pozostaje w rękach jego wnuków i prawnuków, sprzedawszy łącznie ok. 15 mln zautomatyzowanych bram. Gwałtowny rozwój rozpoczął się w latach 50. XX wieku, kiedy to przedsiębiorstwo zaczęło wytwarzać na skalę przemysłową absolutną nowość w tamtym czasie, czyli uchylne bramy garażowe. Dzisiaj koncern posiada 27 fabryk na całym świecie, a wytworzone w nich produkty dostępne są w ponad 90 krajach. Na rynku polskim – od 1992 r., obecnie m.in. w ofercie sklepu Automatyka.

Beninca

Silną pozycję w naszym kraju wypracowały sobie też firmy włoskie, a wśród nich choćby Beninca. To również firma rodzinna, założona przez dwóch braci: Aldo i Luigiego, ponad 40 lat temu. Wysokiej jakości automatykę do bram oraz akcesoria, jak również szlabany czy blokady parkingowe produkuje wyłącznie we Włoszech, dystrybuuje je jednak już w przeszło 100 filiach i przedstawicielstwach rozsianych po całym świecie.

Nice

Szeroko pojętą automatyką w domach inteligentnych zajmuje się także firma Nice, w naszym kraju obecna od 1996 r. Do dzisiaj trzykrotnie przyznano jej tytuł Lidera Rynku w kategorii najlepsza firma w branży automatyki do bram i rolet. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że polski oddział Nice to w tej chwili sponsor tytularny rozgrywek pierwszej ligi piłki nożnej oraz pierwszej ligi żużlowej. Na mocy podpisanych przez Nice Polska na początku 2017 r. kontraktów rozgrywki sportowe w tych dziedzinach będą nosiły nazwę odpowiednio Nice 1. Ligi Piłki Nożnej oraz Nice 1. Ligi Żużlowej.

FAAC

Na koniec jeszcze jeden, bardzo ważny włoski gracz, czyli FAAC – w rozwinięciu: Fabbrica Automatismi Apertura Cancelli. To właśnie założyciel tej firmy, Giuseppe Manini, był wynalazcą i konstruktorem pierwszego automatycznego systemu do otwierania i zamykania bramy. Podziemny napęd 750 opierał się na założeniach hydrauliki, a od 1965 r., kiedy powstał, FAAC opatentował aż 42 rozwiązania technologiczne w dziedzinie automatyki do bram.